Historyczne i archiwalne

Historyczne i archiwalne

Otrębuskie 600+

Czy wiecie, ze jakby przyjąć najstarszą znaną nam datę związaną z Otrębusami to obchodziłyby one właśnie 600 lat?

Kreska

Henryk Witaczek i Centralna Stacja Jedwabnicza w Milanówku

Niebanalna historia Henryka Witaczka i jego pierwszej w Polsce fabryki jedwabiu. Opowieść ta splata się z Otrębusami 1 czerwca 1930 roku, kiedy to mieszkańcy wsi budują bramę triumfalną prezydentowi Ignacemu Mościckiemu podążającemu z wizytą do Centralnej Stacji Jedwabniczej w Milanówku.

Kreska

Msza pamiątkowa

Msza pamiątkowa w Otrębusach transmitowana była w telewizji WOT na trzecią rocznicę poświęcenia kościoła - 28 X 2001 r.

Kreska

Sekcja samoobrony „Zanshin

Zorganizowana została we wrześniu 1992 roku. Jej animatorami i trenerami byli Andrzej Rotowski (karate Kyokushinkai) i Grzegorz Szczepański (Jiu-Jitsu).

Kreska

Wspomnienia Marii Iwaszkiewicz o kolejce EKD

Kolejka EKD! Tak się nazywała od początku. To znaczyło: Elektryczne Koleje Dojazdowe. Kiedy dzisiaj patrzę na upadek tej instytucji, ze ściśnieniem serca przypominam sobie czas chwały EKD — przed wojną, potem czasy tak bardzo heroiczne — czyli cały okres wojenny i tuż powojenny.

Kreska

Wojna i Pamięć - wspomnienia Krzysztofa Teodora Toeplitza

Krzysztof Teodor Toeplitz pochodził ze spolonizowanej rodziny żydowskiej Toeplitzów (napisał o niej książkę). Jego dziadem był Teodor Toeplitz, działaczPPS, współzałożyciel i prezes Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, zaś stryjem – twórca i długoletni rektor Łódzkiej Szkoły Filmowej, profesor Jerzy Toeplitz. Poniżej przedstawiamy jego wspomnienia z czasów drugiej wojny światowej.

Kreska

Historia mogiły w podkowiańskim lesie wg. Anny Lewińskiej

Według relacji mojego teścia Zdzisła­wa Lewińskiego, mieszkańca Kań od kil­ku pokoleń, w czasie okupacji w lesie Młochowskim Niemcy wielokrotnie dokonywali eg­zekucji miejscowej ludności. Raz około godziny 4 rano 1 października 1944 roku przywieziono tu samochodami i rozstrze­lano większą grupę więźniów.

Kreska

WKD - Całkiem Dziarska Staruszka

Popularna Wukadka skończyła 82 lata. Jest pierwszą normalnotorową koleją elektryczną w Polsce. Jej zawdzięczają swój szybki rozwój miejscowości od Włoch po Grodzisk. Ma piękną przeszłość i niejasną przyszłość.

Kreska

Otrębusy-wspomnienie Haliny Toeplitzowej

Autorka pamiętników, Halina z Odrzywolskich Toeplitzowa, żona Teodora, opisuje historię życia swojego i swojej rodziny w Otrębusach.

Kreska

Dyrygent w sutannie, czyli Ziarno w Otrębusach

Autorami programu "Ziarno" są ksiądz Wojciech Drozdo­wicz, ksiądz Tadeusz Polak i reżyser Krzysztof Żurawski, redaguje Jolanta Matras. Program do dziś cieszy się bardzo dużą popularnością. Pierwsze wydanie "Ziarna" ze znacznym auto­rskim udziałem dzieci zrealizowano w styczniu 1993 r., właśnie w Otrębusach. Niedawno w ręce wpadło mi nagranie tego odcinka, które wraz z artykułem z "U nas O.K." będzie mam nadzieje miłym przypomnieniem tamtych wydarzeń.

Kreska
1 | 2 | 3 »