Hejnał Otrębus

Hejnał Otrębus powstał na w rocznicę 600 lecia wsi. Na prośbę sołtysa Adama Fedorowicza kompozycję zaproponował Sebastian Szczepański. Prawykonanie można było usłyszeń na pikniku Otrębuskim 19 maja 2018 roku.

 

Utwór wykonali Sebastian Szczepański na waltorni i tata Wiktor Szczepański na trąbce z balkonu willi Toeplitzów. Jako prowadzący piknik Sebastian był przebrany w strój szlachecki za Jana z Otrębusz - pierwszego znanego właściciela tych ziem.

Idea stworzenia  hejnału narodziła się  dzięki jednej z hipotez dotyczącej genezy powstania nazwy wsi Otrębusy.  Według niej jest to nazwa pochodząca od odtrębywania - być może hejnałów na polowaniach. Jest to mało prawdopodobna wersja historii, jednak stworzenie hejnału z Otrębus było ciekawym wyzwaniem.

 

Założeniem przy komponowaniu utworu była jego prostota oraz nawiązanie do ludowych tradycji miejscowości. Utwór napisano w oparciu o dźwięki tzw. alikwotów czyli dźwięków naturalnych. Można je uzyskać na instrumentach dętych blaszanych bez użycia wentyli. Dzięki temu otrębuski hejnał z łatwością można zagrać np. na rogu myśliwskim czy sygnałówce. Pierwsze nuty hejnału układają się w znaną śląską pieśń ludową - "poszła Karolinka do Gogolina". Jest to ukłon w kierunku działającego od wielu lat w Otrębusach Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze.

Nuty hejnału dostępne są tutaj >>

Nagrałem 2 wersje - na trąbkę i róg (waltornię) oraz 2 rogi. Realizacja tzw. domowym sposobem, więc nie jest to jakość studyjna.

 

Hejnał Otrębus na dwa rogi

Opis filmu: Hejnał Otrębus na dwa rogiPowrót

 

Hejnał Otrębus na trąbkę i róg

Opis filmu: Hejnał Otrębus na trąbkę i rógPowrót

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót