Nowe przedszkole w Otrębusach

Dobra wiadomość dla rodziców maluchów z Otrębus i Kań. Rozpoczęła się budowa nowego przedszkola w sąsiedztwie Zespołu Szkół przy ul. Piaseckiego.

Przedsięwzięcie zostało wpisane do projektu budżetu na 2017 rok. Rozstrzygnięto przetarg. Ruszyły już pierwsze prace ziemne.

Skąd decyzja o budowie przedszkola właśnie w Otrębusach? – Analizujemy dane ludnościowe i liczbę dzieci w poszczególnych miejscowościach. W Otrębusach i Kaniach w każdym roczniku mamy w granicach czterdziestu kilku dzieci. Od 1 września 2016 r. wszedł obowiązek zapewnienia przez gminy miejsc dla dzieci 4-letnich. Od 1 września przyszłego roku taki obowiązek będzie dla dzieci 3-letnich. Jak każda gmina stanęlismy przed dylematem. Jeśli nie mam miejsc przedszkolnych musimy albo wybudowac swoje albo wykupić je w placówkach prywatnych. Koszty są takie same, ale standard opieki w przedszkolu publicznym jest większy. To bezsporne. Patrząc na te dane musieliśmy podjąć decyzję o budowie. A w Kaniach i Otrębusach dzieci jest najwięcej – wyjaśnia Arkadiusz Kosiński, burmistrz gminy Brwinów. – W Otrębusach co prawda funkcjonuje małe przedszkole, ale tylko dla 40 dzieci, tylko na dwie grupy – dodaje.

Budynek pomieści cztery oddziały. – Będzie charakterystyczny architektonicznie, bo zaprojektowany został podobnie jak szkoła w Otrębusach, czyli w kształcie kwadratu z dziedzińcem w środku. Oczywiście w dużo mniejszej skali. W tym roku dokonaliśmy jeszcze zmian w projekcie uwzględniając rozwiązania energetyczne związane z odzyskiwaniem ciepła, rekuperacją, pompami ciepła, aby przedszkole było tańsze w eksploatacji.

W projekcie parterowego budynku znalazły się m.in. cztery sale zajęciowe wyposażone w oddzielne łazienki oraz magazynki podręczne, sala rytmiczno-ruchowa, część biurowa i serwerownia. Przedszkole posiadać będzie także własną kuchnię wraz z całym zapleczem. Obok powstaną dwa place zabaw – jeden na wewnętrznym dziedzińcu, a drugi na tyłach budynku. Projekt przewiduje także parking oraz wiatę dla rowerów.

 

Przedszkole pomieści do 100 dzieci, a na jego budowę zarezerwowano w budżecie gminy ponad 6 mln zł.

Przedszkole będzie zlokalizowane w sąsiedztwie Zespołu Szkół. – Za budynkiem gimnazjum jest olbrzymi parking. Za nim jest miejsce na przedszkole. W ten sposób powstanie kompleks oświatowy, ale przedszkole będzie osobnym budynkiem, odgrodzonym, więc nie ma ryzyka, że starsi uczniowie będą mieli tam wstęp. Z jednej strony piękny park, z drugiej łąki, ten teren jest naprawdę fantastyczny – twierdzi brwinowski włodarz.

Obiekt ma być oddany na 1 września 2018 dzięki czemu już w kolejnym roku szkolnym 2018/2019 dzieci rozpoczną naukę w nowym przedszkolu. Pojawia sie tu pytanie jakie pomysły będzie miała Gmina na wykorzystanie starego budynku obecnego przedszkola. Niebawem z pewnością się dowiemy.

Warto przeczytać także: Czy nowe przedszkole jest bardziej potrzebne Otrębusom niż Żółwinowi? O tej i innych znikających żółwińskich inwestycjach?

Źródło: brwinow.pl, kurier południowy, wpr24

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót