Zapraszamy na edukacyjny spacer po lesie w Kaniach.

Na terenie Lasu Młochowskiego zostały ustawione tablice opisujące zwierzęta, które można spotkać na terenie gminy Brwinów. Spacer od ul. Leśnej do ul. Nadarzyńskiej jest okazją do bliższego poznania dziewięciu gatunków.

Zagrodzony szlabanem dla ograniczenia ruchu samochodowego dukt leśny prowadzi od końca ulicy Leśnej do ul. Nadarzyńskiej (przy willi Zosin). Prosta, szeroka droga zachęca do spacerów i przejażdżek konnych. Po ok. 400 metrach natrafić można na pierwszą tablicę, prezentującą puszczyka. Szczegółowy opis zawiera informacje o zasięgu występowania tego gatunku, budowie ciała, trybie życia itp. Każda tablica zawiera także szereg ciekawostek oraz tropy zwierząt, jak również wygląd jaj i pór ptaków. Na kolejnych tablicach na skrzyżowaniu szlaków prowadzących przez Las Młochowski zostały opisane borsuk, myszołów, sójka, dzik, sikorki, łoś, lis i wiewiórka. Na dalszej trasie napotykamy dzika oraz lisa. Warto włączyć ten ok. 1-kilometrowy odcinek leśnej drogi do trasy rekreacyjnego spaceru po lesie.


Projekt zrealizowany w lesie w Kaniach na terenie Nadleśnictwa Chojnów na podstawie porozumienia z gminą Brwinów został w całości sfinansowany z budżetu gminy Brwinów w ramach funduszu sołeckiego wsi Kanie dzięki inicjatywie mieszkańców.

Wszelkie prace związane z produkcją tablic edukacyjnych realizowane były przy współudziale lokalnych firm dzięki temu część wydanych środków w postaci podatków wróci do Gminy. Drewno dostarczył „Skład Drewna TOMED” z ul. Piłsudskiego w Kaniach, a blachy firma z naprzeciwka - DOM-BUD Krzysztof Jasiński. Deski heblowała Pinostolarnia z Otrębus. Pale pod konstrukcje zabezpieczył przez opalanie Rafał Jacniacki. Całość  wykonała i zaprojektowała grafiki firma Sebipol Sebastian Szczepański z Otrębus. Nie można również wspomnieć o dużym udziale sołtysa Kań, Panu Jacku Jankowskiemu, który koordynował cały projekt.

Elementy konstrukcyjne tablic wykonano z drewna sosnowego. Pale o boku 16 cm o długości 4 m (1 m w gruncie), deski z oflisem heblowane i wyoblone na krańcach. Nogi konstrukcji w miejscu do wkopania opalone celem zabezpieczenia. Całość dwukrotnie malowana impregnatem koloryzującym. Tablice 1,5x1m z blachy ocynkowanej 1,5mm zostały wyklejone zadrukowaną folią oraz zalaminowane folią ochronną mat.

Na 2019 rok mieszkańcy Kań i Otrębus zaplanowali w swoich budżetach sołeckich odtworzenie ścieżki zdrowia od ul. Natalińskiej (przy kortach) do polany Zosin.Na tej trasie ma powstać kilka drewnianych konstrukcji do ćwiczeń. Trzymamy kciuki.

 

Tablice edukacyjne w lesie w Kaniach

Powrót

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót