Patroni naszych ulic

Patroni naszych ulic

Kubuś Puchatek

Patron jednej z ulic w Otrębusach. Kubuś Puchatek to postać z literatury dziecięcej stworzona 14 października 1926 roku przez brytyjskiego pisarza A. A. Milne'a. Znany wszystkim miś o małym rozumku, jego najulubieńszym małym co nie co jest miodek, przez który często wpada w zatargi z pszczółkami. Wyjściu z opresji pomaga mu jego najlepszy przyjaciel Prosiaczek.

Kreska

Julian Marian Piasecki

Julian Marian Piasecki był młodszym bratem (jednym z trzech braci Piaseckich, związanych z Otrębusami przez willę "Zosinek") Józefa Mariana, którego życiorys zamieściliśmy w wcześniej. Urodzony 1,3 lutego 1896 roku, gimnazjum Wojciecha Górskiego ukończył w 1913. Będąc jeszcze uczniem nawiązał kontakt z organizacjami niepodległościowymi. Od roku 1915 działał w POW — Polskiej Organizacji Wojskowej, jednocześnie studiując na Politechnice Warszawskiej. W listopadzie 1918 wstąpił do Wojska Polskiego. Patron jednej z ulic w Otrębusach.

Kreska

Józef Marian Piasecki

Doktor Józef Marian Piasecki był najstarszym z trzech braci Piaseckich, związanych z Otrębusami przez willę "Zosinek". Pozostali dwaj bracia to inżynier dróg i mostów Julian Piasecki, oficer WP, wiceminister komunikacji, działacz konspiracji antyniemieckiej (zginął w powstaniu warszawskim) i Marian Brunon, profesor fotogrametrii, który zmarł w 1980 roku.

Kreska

Henryk Oskar Kolberg

Henryk Oskar Kolberg urodzony 22 lutego 1814 w Przysusze, zmarł 3 czerwca 1890 w Krakowie – polski etnograf, folklorysta i kompozytor. Patron jednej z ulic w Otrębusach.

Kreska

Wojciech Bartos(z) Głowacki

Wojciech Bartos(z), od 1794 z nazwiskiem Głowacki (ur. 1758 r. w Rzędowicach, zm. w 1794 w Kielcach) – polski chłop, kosynier w czasie insurekcji kościuszkowskiej, chorąży grenadierów krakowskich. Wziął udział w insurekcji kościuszkowskiej, w bitwie pod Racławicami 4 kwietnia 1794 r. odznaczył się wielkim męstwem (zdobył działo rosyjskie gasząc lont czapką), za co został mianowany chorążym; otrzymał także nazwisko Głowacki. Śmiertelnie ranny podczas bitwy pod Szczekocinami 6 czerwca 1794 r., zmarł i został pochowany w Kielcach. Po klęsce powstania stał się symbolem waleczności i męstwa. Patron jednej z ulic w Otrębusach.

Kreska

Maria Dąbrowska

Maria Dąbrowska z domu Szumska (ur. 6 października 1889 w Russowie, zm. 19 maja 1965 w Warszawie) – powieściopisarka, eseistka, dramatopisarka, tłumaczka literatury duńskiej, angielskiej i rosyjskiej. Jedna z ważniejszych polskich powieściopisarek XX wieku, autorka tetralogii powieściowej Noce i dniePatronka jednej z ulic w Otrębusach.

Kreska

Adam Mickiewicz

Adam Bernard Mickiewicz herbu Poraj (ur. 24 grudnia 1798 w Zaosiu lub Nowogródku, zm. 26 listopada 1855 w Konstantynopolu) – polski poeta, działacz i publicysta polityczny. Obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego uważany za największego poetę polskiego romantyzmu (grono tzw. Trzech Wieszczów) oraz literatury polskiej w ogóle, a nawet za jednego z największych na skalę europejską. Określany też przez innych, jako poeta przeobrażeń oraz bard słowiański. Patron jednej z ulic w Otrębusach.

Kreska
1 | 2 »