SZUKAJ W PORTALU

Wpisz frazę do wyszukania:


wykup subdomenę w domenie otrebusy.pl
www.kuba.skrzecz.pl

Jeśli uważasz ten portal za pożyteczny i chcesz aby się rozwijał


Ciekawe miejsca

Szlakiem mogił żołnierzy AK w Lesie Młochowskim

Po zakończeniu II wojny światowej na terenie Podkowy Leśnej została uformowana pierwsza powojenna drużyna harcerska, prowadzona przez druha Zygmunta Sobotę.

Kreska

Willa Ganów

Znajduje się przy ulicy Baśniowej, zwraca uwagę spłaszczonymi, mocno wysuniętymi przed elewację dachami (bez rynien), szerokimi owalnymi tarasami na parterze i piętrze oraz czarno-kremową ceramiczną okładziną elewacji. Szerokie poziome okna wsunięte bezpośrednio pod okap dachu chronią przed nadmiarem słońca.

Kreska

Willa Zosin

Wilia zwana "Zosinem" została zbudowana na przełomie XIX i XX w. przez warszawskiego kupca i przemysłowca Bormana. Miała ona charakter domu letniskowego, w którym spędzała wakacje rodzina Bormanów, głównie dwaj młodzi synowie.

Kreska

Willa Zosinek

Willa zwana "Zosinkiem" przy ul. Mariana Piaseckiego została zbudowana w 1899 roku przez doktora Wacława Knoffa, związanego z Karolinem, dawnym "Sanatorium dla zmęczonych nerwowo". W okresie międzywojennym właścicielem Zosinka był warszawski cukiernik Jan Gajewski. 20 maja 1939 roku dom z zabytkowym parkiem i rozległym sadem odkupiła rodzina Piaseckich.

Kreska

Willa Szolca

Dzieje posesji z willą przy ul. Natalińskiej 13 (róg Sadowej i Natalińkiej) rozpoczynają się w 1904 roku. Pod tą datą znajduje się zapis w księdze wieczystej, że z folwarku Otrębusy wydziela się osadę Matczyna nr 1 dla sióstr zakonnych ze Zgromadzenia Służebniczek Marii. W tym też roku rozpoczęto budowę domu murowanego, parterowego z mieszkalnym poddaszem typu mansardowego. Nieznany jest projektant i budowniczy. W domu tym oprócz mieszkań dla zakonnic mieścił się sierociniec dla kilkorga dzieci - sierot po weteranach rewolucji 1905 roku i I wojny światowej.

Kreska

Willa w Otrębusach nowym zabytkiem Mazowsza

Willa „Wierzbówek” to kolejny wartościowy obiekt wpisany do rejestru zabytków.

Kreska

Willa Natalin (Stasiówek)

Majątek (sama ziemia bez domu) o nazwie Stasiówek został kupiony w 1900 roku przez Adolfa Scholtze (1833-1914). W tym samym roku wybudowany został dom nazwany NATALIN od imienia żony Adolfa Scholtze – Natalii ze Schlicków.

Kreska

Zespół Pałacowo-Parkowy Toeplitzówka

Nazwa Zespół Pałacowo-Parkowy „Toeplitzówka” pochodzi od rodziny Toeplitzów, którzy mieszkali w tym miejscu przez niespełna 30 lat. Urodził się tu znany dziennikarz oraz publicysta – Krzysztof Teodor Toeplitz.

Kreska

Pałac w Karolinie

Moda na Otrębusy rozpoczęła się na początku XX wieku. Choć miejscowość nie miała wtedy połączeń kolejowych, drogi były piaszczyste, a ziemie mało urodzajne, to zaczęli sprowadzać się tu ludzie, którzy cenili zarówno dobry klimat w sąsiedztwie lasu otaczającego wieś od strony południowej i wschodniej, jak też idealny spokój. Nic dziwnego, że narodziła się idea stworzenia tu miejscowości leczniczej i wypoczynkowej, głównie dla mieszkańców Warszawy, podobnej do tych, jakie właśnie zaczęły powstawać wokół stolicy.

Kreska

Dom przy Franciszkańskiej 2

Dom przy obecnej ul. Franciszkańskiej 2 wybudowany został przez architekta Edmunda Dunina w latach 1933/34.

Inżynier Edmund Dunin, który przez szereg lat kierował Biurem Komitetu Rozbudowy M. St. Warszawy, był gorącym orędownikiem i jednym z współautorów koncepcji "miast-salelitów" lub "miast-ogrodów" na osi kolejki EKD.

Kreska
1 | 2 | 3 »