SZUKAJ W PORTALU

Wpisz frazę do wyszukania:


wykup subdomenę w domenie otrebusy.pl
www.kuba.skrzecz.pl

Jeśli uważasz ten portal za pożyteczny i chcesz aby się rozwijał


Szlakiem mogił żołnierzy AK w Lesie Młochowskim

Po zakończeniu II wojny światowej na terenie Podkowy Leśnej została uformowana pierwsza powojenna drużyna harcerska, prowadzona przez druha Zygmunta Sobotę.

W Lesie Młochowskim harcerze natknęli się na zbiorowe mogiły żołnierzy Armii Krajowej. Odkryto siedem mogił, przy czym nie jest znana dokładna liczba spoczywających w nich żołnierzy AK (nieznane również są ich nazwiska, udało się ustalić jedno: Bolesław August Kop- -Kowalski, rozstrzelany 2 sierpnia 1944 roku po dekonspiracji przez Niemców tajnego magazynu broni, mieszczącego się w domu Witolda Goliana-Purskiego, ps. ,,Nałęcz”, w Grodzisku Mazowieckim).

Ustalono, że groby pochodzą z lat 1944 – 1945. Spoczywający w nich żołnierze w większości mieli za zadanie przechwytywanie zrzutów zaopatrzenia (broni i żywności) w celu przekazania ich oddziałom walczącym w Warszawie.

Dla upamiętnienia czynów dokonanych przez podkowiańskie oddziały AK, na terenie Lasu Młochowskiego utworzono ,,Ścieżkę Powstańców’’. Rozpoczyna się ona u zbiegu ulic Prusa i Krasińskiego w Podkowie Leśnej. Wycieczkę najlepiej poprowadzić do ul. Anny Marii lub Piaseckiego w Otrębusach. Ścieżka łączy wszystkie siedem mogił i pomnik poświęcony Armii Krajowej, znajdujący się na rogu ulic Bukowej i Sosnowej. ,,Ścieżkę Powstańców’’ wyznaczają czarno-białe krzyże wymalowane na drzewach.

Mogiłami opiekują się harcerze oraz ludzie dobrej woli, pragnący zachować pamięć o żołnierzach walczących o wolną Polskę.

Archiwalny artykuł autorstwa Anny Lewińskiej o historii opisywanych tu mogił można znaleźć tu.


Galeria:

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót