SZUKAJ W PORTALU

Wpisz frazę do wyszukania:


wykup subdomenę w domenie otrebusy.pl
www.kuba.skrzecz.pl

Jeśli uważasz ten portal za pożyteczny i chcesz aby się rozwijał


Dawna stajnia i wozownia przy ulicy Malinowej w Otrębusach

Budynek wzniesiono w 1877 roku, jako stajnie w kompleksie sanatorium dla „niezamożnych nerwowo chorych”, dziś po renowacji budynki służą jako zaplecze noclegowe Matecznika Mazowsze oraz Karczmę Staropolską zaadaptowaną z dawnej stajni.

Budynki postawiono na działce ofiarowanej przez Karoliną Bobrowską (wdowę po właścicielu gruntu Feliksie Bobrowskim) Warszawskiemu Towarzystwu Pomocy Lekarskiej nad Psychicznie i Nerwowo Chorymi. Po II wojnie światowej sanatorium zostało przejęte przez państwo i przekazane na siedzibę zespołu „Mazowsze”, powołanego w dniu 20 grudnia 1948 roku.

Teren podzielony był na część stajenną i wozownię, oraz nieco poszerzoną część od strony wschodniej mieszczącą na parterze i w piwnicach magazyny, zaś na piętrze część mieszkalną. Klatka schodowa od wschodu prowadziła do części mieszkalnej na poddaszu. Część stajenna jednokondygnacyjna, natomiast część magazynowo - mieszkalna podpiwniczona, z mieszkaniem na poddaszu.

Elewacja południowa z niewielkim ryzalitem w części wschodniej. Wejścia do boksów stajennych i magazynowych z dużymi klepkowymi wrotami o przeszklonych nadświetlach. W części podpiwniczonej poziom podłogi podniesiony. Elewacja północna analogiczna do południowej, zamiast bram i drzwi małe prostokątne okienka. Elewacja wschodnia: z małym ryzalitem mieszczącym klatką schodową, do której prowadziły dwuskrzydłowe drzwi.

Budynek został wpisany do rejestru zabytków 23 września 1993 roku.

W latach 2007 - 2011 budynki poddane były renowacji przez właściciela gruntów tj. Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską. Ukończona inwestycja przedstawia zaplecze noclegowe Matecznika Mazowsze oraz Karczmę Staropolską zaadaptowaną z dawnej Stajni. Obiekty zostały oddane do użytku w listopadzie 2012 roku. Zaplecze noclegowe, inaczej hotel Mazowsze służy jako centrum konferencyjno – noclegowe przeznaczone do organizacji spotkań biznesowych.

 

*Zdjęcie budynków w podczas remontu zaczerpnięte z "Planu odnowy miejscowości Otrębusy" opracowanego przez Mariusza Baranowskiego.

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót