SZUKAJ W PORTALU

Wpisz frazę do wyszukania:


wykup subdomenę w domenie otrebusy.pl
www.kuba.skrzecz.pl

Jeśli uważasz ten portal za pożyteczny i chcesz aby się rozwijał


Kapliczka Matki Boskiej Królowej Polski w Kaniach

Kapliczka przy ul. Szkolnej w Kaniach powstała w 20 rocznicę odzyskania niepodległości 11 XI 1938, roku ku czci Matki Boskiej Królowej Polski.


Tuż przed drugą wojną światową, w latach 1937-1938 na terenie Kań zawiązał się Związek Młodzieży Wiejskiej, popularnie zwany Kołem Młodzieży. W skład zarządu koła wchodziły trzy osoby: nieżyjący już dziś Aleksander Chmielewski i Edward Kwaśny oraz Stanisława Palińska. Spotkania odbywały się w szkole dzięki uprzejmości ówczesnej nauczycielki, pani Leonardy Panieńskiej. Koło urządzało przedstawienia, loterie fantowe. Z uzbieranych z tych przedsięwzięć pieniędzy Koło Młodzieży ufundowało figurkę Matki Boskiej Królowej Polski, z okazji 20-tej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Figurka została zamówiona w Zakładzie Kamieniarsko Betonowym w Pruszkowie. Gotowa figurka została wyświęcona przez parafię Brwinów, do której należała wówczas wieś Kanie. Później potoczyły się koleje losu, wybuchła wojna, po niej okupacja, następnie Powstanie Warszawskie.

Przy figurce odbywały się spotkania majowe. Z początku liczba śpiewających litanię nie była zbyt duża, jednak z czasem powiększała się. Kapliczką opiekują sie okoliczni mieszkańcy, w tym Pani Stanisława Palińska. Oni również sfinansowali remont fundamentów ogrodzenia i furtki. Pan Stanisław Dobrogosz nie biorąc pieniędzy wykonał wszelkie prace. Pani Jolanta Szczech odmalowała figurkę i posadziła krzewy. Przy kapliczce zobaczymy także palące się znicze i świeże kwiaty.

źródło: www.parafia-otrebusy.mkw.pl
na podstawie tekstu Pani Stanisławy Palińskiej

Galeria:

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót