SZUKAJ W PORTALU

Wpisz frazę do wyszukania:


wykup subdomenę w domenie otrebusy.pl
www.kuba.skrzecz.pl

Jeśli uważasz ten portal za pożyteczny i chcesz aby się rozwijał


Pałac w Karolinie

Moda na Otrębusy rozpoczęła się na początku XX wieku. Choć miejscowość nie miała wtedy połączeń kolejowych, drogi były piaszczyste, a ziemie mało urodzajne, to zaczęli sprowadzać się tu ludzie, którzy cenili zarówno dobry klimat w sąsiedztwie lasu otaczającego wieś od strony południowej i wschodniej, jak też idealny spokój. Nic dziwnego, że narodziła się idea stworzenia tu miejscowości leczniczej i wypoczynkowej, głównie dla mieszkańców Warszawy, podobnej do tych, jakie właśnie zaczęły powstawać wokół stolicy.

W 1902 roku Warszawskie Towarzystwo Pomocy Lekarskiej i Opieki nad Psychicznie i Nerwowo Chorymi kupiło od Feliksa Bobrowskiego nieruchomość w Karolinie („Dacza Karolin”, „Osada Karolin”, „Kolonia Karolin”). W 1909 roku wmurowany został kamień węgielny pod budowę pałacu w Karolinie; architektem był Czesław Domaniewski. Nazwa pochodzi od imienia mieszkanki Otrębus Karoliny Bobrowskiej, żony pierwszego właściciela, Feliksa Bobrowskiego. Najpierw był tu sierociniec prowadzony przez siostry zakonne, a w czasie pierwszej wojny światowej (1914–1918) niemiecki szpital wojskowy.

Po pierwszej wojnie Towarzystwo Opieki nad Psychicznie i Nerwowo Chorymi założyło tu „Sanatorium dla zmęczonych nerwowo”, prowadzone do września 1939 roku przez dr. Wacława Knoffa.

Rys. Tadeusz Stachowicz

W czasie okupacji, po likwidacji Towarzystwa, Mira Zimińska, korzystając ze znajomości z państwem Knoffami, zorganizowała tu na prośbę Związku Literatów dom wypoczynkowy dla pisarzy warszawskich.

W 1946 roku Towarzystwo Pomocy Lekarskiej i Opieki nad Psychicznie i Nerwowo Chorymi zostało na krótko reaktywowane i państwo Knoffowie usiłowali na powrót uruchomić tu sanatorium. Jednak w 1948 roku Towarzystwo ponownie zlikwidowano, a budynek przekazano Państwowemu Zespołowi Ludowemu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, którego założycielem był Tadeusz Sygietyński. W 1950 roku tancerze z zespołu mieszkali m.in. w pobliskim dworku, Toeplitzówce. W 1955 roku zmarł Tadeusz Sygietyński. W późniejszym okresie funkcję dyrektora przejęła jego żona, Mira Zimińska-Sygietyńska.

Na terenie siedziby Zespołu „Mazowsze” znajdują się izby pamięci, których zbiory obejmują stroje ludowe z różnych rejonów Polski, w których występowali członkowie zespołu, a także liczne pamiątki z występów przywiezione z całego świata. We wrześniu 2002 roku w parku postawiono pomnik z brązu przedstawiający Tadeusza Sygietyńskiego.

Obszerny park do dziś okalający pałac jest zadbany, a będące już pomnikami przyrody stare aleje lipowe, które wybiegają daleko poza teren obecnego Karolina, przypominają o dawnych założeniach dworskich. Szczególnie pięknie prezentuje się pałac
od strony parku. Taras, do którego wiodą podwójne schody z tralkową balustradą, jest otoczony pięknymi starymi drzewami, jednymi z największych w Polsce przedstawicielami gatunku tulipanowców; widać z niego perspektywę długiej alei parkowej.
Od frontu znajduje się okrągły skwer z głazem upamiętniającym twórców Zespołu „Mazowsze”, który otoczony jest kamieniami z wyrytymi nazwami krajów i datami, w których zespół koncertował.

W 2009 roku dzięki środkom przekazanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego na terenie Karolina wybudowano Matecznik Mazowsze Centrum Folklorystyczne. Jako najnowocześniejszy obiekt w województwie Centrum pełni wiele funkcji społeczno-kulturalnych, lecz przede wszystkim jest siedzibą zespołu. Integralną częścią Matecznika Mazowsze jest hotel o trzygwiazdkowym standardzie oraz karczma.

"Historia siedziby Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" w Karolinie" opracowana w ramach pracy dyplomowej przez mgr Annę Buzę:

Rozdział 1: Dzieje Karolina do końca 1948 roku
Rozdział 2: Karolin siedzibą PZLPiT "Mazowsze"
Rozdział 3:Karolin lat dziewięćdziesiątych
Zakończenie

Galeria:

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót