SZUKAJ W PORTALU

Wpisz frazę do wyszukania:


wykup subdomenę w domenie otrebusy.pl
www.kuba.skrzecz.pl

Jeśli uważasz ten portal za pożyteczny i chcesz aby się rozwijał


Pomnik 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej w Kaniach

W Kaniach obok sklepu Warus (róg ul. Warszawskiej i Szkolnej) znajduje się kamień z tablicą upamiętniającą walki toczone z wojskami niemieckimi na terenie Otrębus i Kań przez 36-ty Pułk Piechoty Legii Akademickiej.

W dniu 12 września 1939 r. w godzinach 7-17 została stoczona bitwa z przeważającymi siłami broni pancernej wroga o dostęp do Warszawy.

Cofający się od granicy zachodniej pod naporem wojsk nieprzyjaciela 36 Pułk Piechoty Legii Akademickiej, który miał za zadanie przebić się z pomocą do walczącej Warszawy, w dniu 12 września 1939r stoczył bój pod Brwinowem. Walki rozgorzały na przedpolu Otrębus w rejonie między Brwinowem, Parzniewem, Kaniami i Helenówkiem.  Silny ogień nieprzyjaciela z rejonu Pruszkowa spowodował poważne straty 36 Pułku i zatrzymał natarcie. W bitwie poległo 120 obrońców, 127 żołnierzy zostało rannych a reszta przebiła się w kierunku Ożarowa, Palmir i Modlina.

Pomnik umieszczono 12.09.1972 rokuw XXXIII rocznicę wojny, dzięki ZBOWID PRUSZKÓW ku pamięci poległych żołnierzy. Każdego roku pod pomnikiem układane są kwiaty.

Galeria:

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót