SZUKAJ W PORTALU

Wpisz frazę do wyszukania:


wykup subdomenę w domenie otrebusy.pl
www.kuba.skrzecz.pl

Jeśli uważasz ten portal za pożyteczny i chcesz aby się rozwijał


Posąg Świętowita

Posąg Świętowita umiejscowiony w parku przy stacji WKD jest autorstwa Teodora Butyńca, wieloletniego pracowanika Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze (zajmował się odtwarzaniem i szyciem strojów ludowych). Powstał w 1974 roku.

Posąg jest jedynie nawiązaniem do tradycji słowiańskich i kultu Świętowita. Jest on podobnie jak oryginalne posągi poświęcone temu bogu złożony z pięciu części. W jego najwyższej części autor wyrzeźbił cztery głowy dawnego boga, jednak są one umieszczone na rogach kwadratu, a nie jak w oryginalnych posągach na jego ścianach. Na tym kończą się podobieństwa.
Na jednej z rycin widnieje napis karolin, z innej strony mamy emblemat z XXX - sugerujący upamiętnienie 30 rocznicy PRL.

Sporo wiemy o Świętowicie oraz starosłowiańskich wierzeniach.

Świętowit
(połabskie: Svątevit; prawdop. ze "święty"-dawniej tyle co "potężny" i "wit"-"pan") to główne bóstwo czczone przez plemię Słowian połabskich - Ranów zamieszkujące na wyspie Rugii w grodzie Arkona. Relacja duńskiego kronikarza, Saxo Grammaticusa zawarta w dziele Gesta Danorum podaje, że w tamtejszej świątyni przedstawiać Boga miał posąg olbrzymiej, człekopodobnej istoty o czterech twarzach. W prawej ręce trzymać miał róg, który kapłan podczas świąt napełniał miodem w celu odprawienia wróżb. Uważany za Boga Najwyższego - pana niebios, także lasu, słońca, ognia, urodzaju i prawdopodobnie wojny. Świątynia ta została spalona 12 czerwca 1168 roku z rozkazu duńskiego króla Waldemara I, który zagarnął jako łup wojenny skarbiec Świętowita składający się z ofiar wielu pokoleń wiernych. To sanktuarium było ostatnią pogańską świątynią Słowian.

Pewne elementy posągu w Arkonie mają swoje ścisłe odpowiedniki w słynnym idolu zbruczańskim wydobytym z rzeki Zbrucz w 1848 r. we wsi Liczkowce na Podolu (obecnie Ukraina). "Światowid ze Zbrucza" aktualnie znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.

Aleksander Gieysztor, jak i większość badaczy słowiańskiej mitologii, utożsamiają Świętowita arkońskiego z ruskim Perunem.

źródło: wikipedia.org


Dodatkowe informacje

Przeczytaj także o rodzimowiercach.


Więcej informacji o mitologii słowian można znaleść na stronie Internetowej encyklopedii Wikipedia.

Informacje dotyczące wierzeń starosłowiańskich można znaleść na tej stronie.


Galeria:

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót