SZUKAJ W PORTALU

Wpisz frazę do wyszukania:


wykup subdomenę w domenie otrebusy.pl
www.kuba.skrzecz.pl

Jeśli uważasz ten portal za pożyteczny i chcesz aby się rozwijał


Spichrz w Otrębusach

Spichrz "gotycki", pofolwarczny, obecnie na terenie Spółdzielni Rolniczej "Jedność" w Otrębusach przy ul. Wiejskiej.

Nie jest ani budynkiem gotyckim, ani budowanym w stylu gotyckim, choć przez swoją monumentalność i archaiczność jest tak nazywany przez niektórych mieszkańców. Niewątpliwie jest to najstarszy budynek z dawnej zabudowy folwarcznej, a zatem i najstarszy w naszej miejscowości. Jest oznaczony na planie wsi Otrębusy z początku XIX stulecia, kiedy folwark ten należał do rodziny Ogińskich. Spichrz prawdopodobnie pochodzi z XVIII w. Jego powstanie datowane jest na lata 1770–1780. Jest pod opieką konserwatora zabytków.

Warto przypomnieć, że do około 1950 roku przed spichrzem istniała studnia, nakryta gontowym, czterospadowym dachem wspartym na czterech profilowych słupach z zastrzałami. Dużym kołowrotem wyciągano drewniane wiadra z wodą. Ponoć z tej studni korzystały wojska w kampanii napoleońskiej.

Na podłożu spichrza było klepisko, a tuż nad poziomem gruntu znajdowały się niewielkie otwory wentylacyjne, służące do wymuszenia obiegu powietrza. Dzięki temu nie było problemu ze stęchlizną lub zbyt dużą wilgotnością. Budynek ma około 600 m2 powierzchni, a składa się z trzech kondygnacji. Kamienne ściany wykonano z granitu. Od frontu, na wysokości około 3 m znajduje się otwór, używany do transportu worków ze zbożem.

W 1994 roku budynek został odkupiony od dawnej Spółdzielni „Jedność”, która wykorzystywała spichrz jako magazyn części maszyn rolniczych. Obecnie jest on własnością prywatnego inwestora, który od 2011 roku dokonuje renowacji. Po jej ukończeniu spichrz ma być miejscem organizowania uroczystości okolicznościowych w weekendy. Mają tu też działać galerie sztuki lub warsztaty malarstwa dla dzieci i dorosłych.

 

Galeria:

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót