SZUKAJ W PORTALU

Wpisz frazę do wyszukania:


wykup subdomenę w domenie otrebusy.pl
www.kuba.skrzecz.pl

Jeśli uważasz ten portal za pożyteczny i chcesz aby się rozwijał


Willa Szolca

Dzieje posesji z willą przy ul. Natalińskiej 13 (róg Sadowej i Natalińkiej) rozpoczynają się w 1904 roku. Pod tą datą znajduje się zapis w księdze wieczystej, że z folwarku Otrębusy wydziela się osadę Matczyna nr 1 dla sióstr zakonnych ze Zgromadzenia Służebniczek Marii. W tym też roku rozpoczęto budowę domu murowanego, parterowego z mieszkalnym poddaszem typu mansardowego. Nieznany jest projektant i budowniczy. W domu tym oprócz mieszkań dla zakonnic mieścił się sierociniec dla kilkorga dzieci - sierot po weteranach rewolucji 1905 roku i I wojny światowej.

Około 1926-28 roku właścicielką nieruchomości została Ewa Celina z Kryńskich Chlebkowa, żona emerytowanego majora Wojska Polskiego, Józefa Chlebka. W 1934 roku rozpoczęto przebudowę domu według projektu S. Otmieńczyka, nadając mu kształt, w jakim zachował się do dnia dzisiejszego. W 1936 roku Chlebkowie sprzedali posesję Klotyldzie Kabaczyńskiej, żonie Stanisława Kabaczyńskiego, założyciela i współwłaściciela przedsiębiorstwa inżynieryjno-budowlanego zajmującego się budową mostów.

W 1938 roku zakończono przebudowę domu i rozpoczęto budowę nowego ogrodzenia (wzdłuż ulic: Natalińskiej, Sadowej i M. Dąbrowskiej). Przed domem od strony południowej dobudowano taras i założono ogród z basenem, zaprojektowany przez inż. Milewskiego z Podkowy Leśnej. W oficynie obok domu zamieszkał dozorca-ogrodnik Józef Wąsik.


12 września 1939 roku, podczas bitwy pod Brwinowem, walki z wojskami niemieckimi prowadzone były również w Otrębusach. Pamiątką z tego okresu jest furtka z dwiema przestrzelinami po niemieckich pociskach. Możemy ją zobaczyć od strony ul. Polnej, przy skrzyżowaniu z ul. Natalińską.

W okresie II wojny światowej i w pierwszych latach powojennych dom służył jako schronienie dla licznej rodziny i znajomych z Warszawy. Wkrótce też stał się domem podlegającym prawu lokatorskiemu. W 1954 roku nakazem ówczesnych władz zabrano dwa duże mieszkania od strony zachodniej i przeznaczono je na siedzibę urzędów: Gromadzkiej Rady Narodowej, Urzędu Stanu Cywilnego, siedzibę partii i innych organizacji. Urzędy te mieściły się tu aż do 1963 roku, przyczyniając się do dewastacji budynku.

Od 1966 roku prawowitym właścicielem domu i posesji (znacznie zmniejszonej w stosunku do pierwotnej – dziś istnieje na dawnej posesji kilka nowych domów) była rodzina architekta Jerzego Szolca (ur. 1930r, zm. 2.12.2012r).

Obecnie willa jest w rękach prywatnych. Nowi właściciele dokonali rewitalizacji dworku i domku dla służby, a także wybudowali część rekreacyjną i garaże. Dołączono też z powrotem do posesji wcześniej wydzieloną działkę. Willa jest obiektem prywatnym i nie jest dostępna do zwiedzania.

Galeria:

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót