SZUKAJ W PORTALU

Wpisz frazę do wyszukania:


wykup subdomenę w domenie otrebusy.pl
www.kuba.skrzecz.pl

Jeśli uważasz ten portal za pożyteczny i chcesz aby się rozwijał


Willa w Otrębusach nowym zabytkiem Mazowsza

Willa "Wierzbówek" - kolejny wartościowy obiekt wpisany do rejestru zabytków.

Oba budynki wraz z willą Toeplitza przedstawiają dużą wartość historyczną jako relikty dawnej zabudowy terenów, na których powstały.

Willa „Wierzbówek” w Otrębusach jest położona wśród drzew przy ulicy Natalińskiej, w obrębie dawnego majątku Natalin (swoją nazwę zawdzięcza Natalii – małżonce założyciela majątku – Stanisława Scholtze, właściciela wytwórni wódek i win). Willa „Wierzbówek” została wybudowana przez Stanisława Wierzbowskiego (zm. w 1915 r.) i jego żonę Wandę z Dziubińskich (zm. 1949 r.) przed 1914. Stanisław Wierzbowski był adwokatem, natomiast Wanda (zm. 1949 roku) była siostrą Jadwigi Dziubińskiej, posłanki na Sejm i działaczki społecznej, twórczyni Uniwersytetów Ludowych okresu międzywojennego i szkół rolniczych, m.in. Pszczelina, znajdującego się po drugiej stronie torów kolejki WKD (przy ul. Pszczelińskiej 99 w Brwinowie). Po wojnie dom zasiedlono lokatorami spoza rodziny, a właściciele stracili możliwość mieszkania i doglądu posiadłości.

Nieopodal Willi znajdują się dwa groby żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej. Jeden niedaleko posiadłości, drugi natomiast w wąwozie w głębi lasu. Willa, stanowi przykład popularnego w tym okresie stylu dworkowego o powierzchni użytkowej ponad 200m/kw. Ponadto przedstawia dużą wartość historyczną, jako relikt przedwojennej zabudowy Otrębus, a jednocześnie posiada niewątpliwe walory artystyczne ze względu na malowniczą, mocno urozmaiconą bryłę architektoniczną. Obok willi znajduje się mały budynek tzw. Stróżówka, który w tamtym okresie przeznaczony był dla służby. Budynki położone są w sąsiedztwie dawnych niemieckich magazynów amunicji, o czym świadczą pozostałe po nich dzisiętki dołów. Wycofujące się niemieckie wojska zaminowały oba budynki, jednak z niewiadomych przyczyn nie zdetonowały ładunków.

Wewnątrz zabytkowej willi zachowały się oryginalne, drewniane schody z balustradami, posadzki ceramiczne oraz pozostałości po piecu kaflowym. Łazienki zostały zajęte na pokoje, a rury kanalizacji zostały zdemontowane, bo zajmowały przestrzeń. Na zewnątrz stała sławojka. Pozostałości po fontannie istniały jako zbędne kawałki betonu o nieznanym przeznaczeniu. Zabudowania otacza bardzo ładny teren o powierzchni ponad 11 tys. m2 - leśny park ze starodrzewiem, w tym srebne świerki sadzone przez Stanisława Wierzbowskiego.

Na dzień dzisiejszy obiekt jest sprzedany i prawdopodobnie zostanie wyburzony.

 

Galeria:

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót