SZUKAJ W PORTALU

Wpisz frazę do wyszukania:


wykup subdomenę w domenie otrebusy.pl
www.kuba.skrzecz.pl

Jeśli uważasz ten portal za pożyteczny i chcesz aby się rozwijał


Willa Zosin

Wilia zwana "Zosinem" została zbudowana na przełomie XIX i XX w. przez warszawskiego kupca i przemysłowca Bormana. Miała ona charakter domu letniskowego, w którym spędzała wakacje rodzina Bormanów, głównie dwaj młodzi synowie.

Przed II wojną światową połowę willi i ogród odkupił ogrodnik Paczkowski i od tego czasu mówiło się, że w "Zosinie" mieszkają Bormanowie i Paczkowscy.

Po wojnie dom, już „kwaterunkowy", zasiedlony przez kilka rodzin, stopniowo popadał w ruinę. Przeszedł na własność skarbu Państwa i od tego czasu był zamieszkiwany przez wiele różnych rodzin. Z dawnej świetności pozostała jedynie bryła architektoniczna i założenia ogrodowo-parkowe.

Przed laty kręcono tu sceny do filmu „Pierścionek z orłem w koronie" o Powstaniu Warszawskim. W 1998 roku gmina sprzedała willę, a nabywca dał mieszkania zastępcze byłym lokatorom i rozpoczął remont. Przez blisko rok mury stały skute z tynku, bez dachów i stropów. Okazały się jednak tak zmurszałe, że trzeba je było rozebrać. Obiekt został całkowicie wyburzony. Po odbudowie niestety w niczym nie przypomina „Zosina” – letniej willi zamożnych mieszczan.

Willa jest obiektem prywatnym i nie jest dostępna do zwiedzania.

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót