SZUKAJ W PORTALU

Wpisz frazę do wyszukania:


wykup subdomenę w domenie otrebusy.pl
www.kuba.skrzecz.pl

Jeśli uważasz ten portal za pożyteczny i chcesz aby się rozwijał


Willa Zosinek

Willa zwana "Zosinkiem" przy ul. Mariana Piaseckiego została zbudowana w 1899 roku przez doktora Wacława Knoffa, związanego z Karolinem, dawnym "Sanatorium dla zmęczonych nerwowo". W okresie międzywojennym właścicielem Zosinka był warszawski cukiernik Jan Gajewski. 20 maja 1939 roku dom z zabytkowym parkiem i rozległym sadem odkupiła rodzina Piaseckich.

Doktor Marian Józef Piasecki był najstarszym z trzech braci. Pracował jako chirurg w wielu szpitalach warszawskich, był m.in. dyrektorem Szpitala Wolskiego i ordynatorem oddziału chirurgicznego. Jako działacz konspiracji i członek Armii Krajowej udzielał w swoim szpitalu schronienia i pomocy lekarskiej wielu rannym. Został zastrzelony przez Niemców w swoim gabinecie w Szpitalu Wolskim 5 sierpnia 1944 roku. Był odznaczony Krzyżem Walecznych.

Młodszy brat, inżynier dróg i mostów Julian Piasecki, był oficerem Wojska Polskiego, wiceministrem komunikacji, działaczem konspiracyjnym w czasie okupacji i wykładowcą taktyki wojennej. Zginął w Powstaniu Warszawskim 3 sierpnia 1944 roku.

Był odznaczony m.in. Krzyżem Virtuti Militari, trzykrotnie Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Polonia Restituta.

Marian Brunon, geodeta i fotogrametra, to najmłodszy z braci Piaseckich. Od 1955 roku był profesorem Politechniki Warszawskiej. Zajmował się zastosowaniem fotogrametrii lotniczej w geodezji i gospodarce, przy regulacji rzek i podziale gruntów. Zmarł 5 grudnia 1980 roku. Jego imieniem została nazwana ulica, przy której znajduje się willa Zosinek oraz Zespół Szkół w Otrębusach. Willa Zosinek do dziś zachowała na zewnątrz swój pierwotny wygląd z przełomu XIX/XX w. W latach 90. podpalono stajnię oraz wiejskie zabudowania gospodarcze (obora, stodoła, kurniki). W 2000 roku wykonano remont budynku.

Willa pozostaje w rękach prywatnych i nie jest dostępna do zwiedzania.

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót