SZUKAJ W PORTALU

Wpisz frazę do wyszukania:


wykup subdomenę w domenie otrebusy.pl
www.kuba.skrzecz.pl

Jeśli uważasz ten portal za pożyteczny i chcesz aby się rozwijał


Zespół Pałacowo-Parkowy Toeplitzówka

Nazwa Zespół Pałacowo-Parkowy „Toeplitzówka” pochodzi od rodziny Toeplitzów, którzy mieszkali w tym miejscu przez niespełna 30 lat. Urodził się tu znany dziennikarz oraz publicysta – Krzysztof Teodor Toeplitz.

Willa jest budynkiem murowanym, na planie prostokąta, z lekko wyryzalitowaną częścią frontową. Piętro kryte jest dachem dwuspadowym. Wschodni trójkątny ryzalit przechodzi w ośmioboczną wieżyczkę. Gładkie elewacje są regularnie poprzedzielane oknami. Od ogrodu znajduje się półokrągły taras z murowaną balustradą i dwubiegowymi schodami z boków. Elewacją frontową willa zwrócona jest na północ, do ul. Wiejskiej.

Pomysł wybudowania obiektu pochodzi podobno od hrabiów Jabłonowskich z Jabłonny. Według Jarosława Iwaszkiewicza projekt pałacu był dziełem Marconiego. Nie jest znana dokładna data budowy obiektu. Pierwszymi właścicielami folwarku (łącznie ze spichrzem) była rodzina Ogińskich. W latach 1795–1875 willa wielokrotnie zmieniała właścicieli. Byli to m.in. Święcicki oraz hrabina Sadowska. W tym czasie Otrębusy należały do rodziny Uszańskich, potem do hrabiego Xawerego Brzostowskiego, od 1844 roku do braci Zimochów, a w roku 1874 przeszły do rodziny Skrzyńskich.

W 1875 majątek został wystawiony na licytację i był systematycznie rozprzedawany. W 1902 roku budynek wraz z ogrodem zakupiła Elżbieta Hamburger. Teodor Toeplitz nabył willę w Otrębusach 30 czerwca 1919 roku, od Piotra Uklańskiego. 16 sierpnia 1919 roku Toeplitz wraz z żoną Haliną i czwórką dzieci zamieszkali w willi.

Mieszkanie w Otrębuskiej willi niosło ze sobą niedogodności – brakowało kanalizacji, a w niektórych pomieszczeniach nawet okien. W 1928 roku zdecydowano się na gruntowną przebudowę, która trwała do 20 grudnia 1928 roku. Inwestycję nadzorował architekt Franciszek Lilpop. Od początku lat 50. znajdowała się tu poczta funkcjonująca do dziś.

W trakcie II wojny światowej majątek był pod zarządem niemieckim, a w pałacu stacjonował niemiecki sztab. Pod koniec wojny mieścił się tu sztab radziecki, aby w końcu ustąpić miejsca polskiemu.

W rękach Toeplitzów majątek pozostał do roku 1950, kiedy to przekazali go na cele społeczne. Wtedy wprowadzili się do niego tancerze Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, a w późniejszych latach mieścił się tu Urząd Gromady Otrębusy.

Od 1957 roku aż do dnia dzisiejszego mieści się tutaj biblioteka publiczna. W 1966 roku z inicjatywy doktor Danuty Dąbrowskiej w willi otworzono przychodnię zdrowia, która funkcjonuje do dziś. Początkowo zajmowała tylko jedno pomieszczenie, w drugim zaś utworzono gabinet stomatologiczny, jednak z czasem rozwijała się i pozyskiwała nowe pomieszczenia. W latach 1973–1975 po remoncie piwnicy powstał tam magazyn z zabytkami Państwowej Akademii Nauk. W tych samych latach jeden z wyremontowanych pokoi na piętrze wynajmowano dla milicji, która m.in. miała pilnować zbiorów archeologicznych.

Od 1975 roku właścicielem obiektu jest Gmina Brwinów.

Kalendarium:

1875r. - najstarszy, dostępny opis pałacyku wraz z ogrodem i sadem

1902r. - pałacyk oraz ogród zakupiła Elżbieta Hamburger

1919r.:

- 30 czerwca – zakup dworku przez Teodora Toeplitza

- 16 sierpnia – rodzina Toeplitzów wprowadza się do dworku

1920r. - przeprowadzono kanalizację do budynku

1928r. - powstaje stacja EKD „Otrębusy”

- gruntowna przebudowa dworku (m.in. centralne ogrzewanie oraz elektryczność)

1929r. - początek roku – zamarzają drzewa i krzewy w ogrodzie

1930r. - 1 czerwca – Otrębusy odwiedza prezydent Ignacy Mościcki

1939r. – 12 września - wycofujące się oddziały 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej zostają zaatakowane przez wojska niemieckie nacierające z Nadarzyna

1957r. - powstaje otrębuska biblioteka w dworku

1966r. - swoją działalność rozpoczyna przychodnia

1975r. - właścicielem staje się Urząd Gminy i Miasta Brwinów

1980r. – 19 sierpnia – huragan dokonał ogromnych zniszczeń w parku

 

Galeria:

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót