Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej

Dane teleadresowe:
Pawilon Muzealny Polskiej Sztuki Ludowej w Otrębusach
Ul. Natalińska 15, 05-805 Otrębusy
Tel. 22 758-55-61
Strona WWW: http://www.muzeumsztukiludowej.otrebusy.pl

W celu zwiedzenia muzeum należy skontaktować się telefonicznie.

Właścicielami są:
Marian, Stanisława, Agnieszka i Wojciech Pokropek.

Kustosz muzeum:

Muzeum sztuki ludowej prowadzone jest przez prof. Mariana Pokropka, który od ponad 40 lat gromadzi zabytki sztuki ludowej. Wśród nich znajdują się rzeźby, obrazy, drewniane gwizdawki, palemki, kolorowe wielkanocne pisanki, wiklinowe koszyki, wycinanki i wyroby ze słomy. W poszukiwaniu ciekawych twórców ludowych, profesor dociera do najbardziej zapomnianych miejsc w Polsce i za granicą.


Historia:

Oficjalne otwarcie obiektu nastąpiło 15 września 1996 roku. W progach muzeum Pan Marian przyjmuje osoby z całej Polski, a także dość licznych gości z zagranicy, wśród których znaleźli się m.in. parlamentarzyści z Francji i Japonii. Do pawilonu przybywają wycieczki szkolne, czasem turyści- krajoznawcy. W maju 1997 r. wśród zwiedzających był Jego Eminencja Kardynał Józef Glemp, Prymas Polski.

Wystawy:

Wystawy zorganizowane przez Mariana Pokropka w Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach w latach 1996-2000.

 

  • Historia i wiara
  • Ptaki i ptaszki w naturze, sztuce i tradycji ludowej
  • Szopki ludowe
  • Pasja Jesu Krysta
  • Judaica (wystawa złożona z sześciu samodzielnych ekspozycji, m. in. ekspozycji obrazów Heleny Żelecho-wer [1918-1990] i Miry Żelechower-Aleksiun; obrazów Wisny Lipszyc w cyklu „Album żydowski”; oraz zbiór wycinanek Moniki Krajewskiej)
  • Koń etnograficzny – koń filatelistyczny. Wizerunek konia w sztuce ludowej i na znaczkach pocztowych
  • IV Festiwal Nauki , Warszawa, wrzesień 2000 r. – trzy wystawy malarstwa i rzeźby, w tym dwie autorskie: Anny Stopki-Słomińskiej z Zakopanego i rodziny Malików z Krakowa, oraz duża ekspozycja malarstwa śląskiego z kolekcji Stanisława Trefonia.

Zabytki z Muzeum Sztuki Ludowej eksponowane były na wystawach zorganizowanych przez inne muzea: Białystok, Ciechanowiec, Gdańsk, Sierpc, Radziejowice.

Zobacz także:

wywiad: O Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej opowiada prof. Marian Pokropek


Galeria: