Wydarzenia kulturalne
Wydarzenia kulturalne

Kategoria: Wydarzenia kulturalne

2013.04.18 

Kwiecień z Muzeum Dulag 121

Muzeum Dulag 121 zaprasza na:IX spotkanie z cyklu „Literatura i Historia” (25 kwietnia o godz. 18), „Karty Historii” - spotkanie poświęcone 70. Rocznicy Powstania w Warszawskim Getcie (27 kwietnia o godz. 17) oraz podsumowanie konkursu „Makieta naszej miejscowości” (wystawa od 17 do 23 kwietnia).

1. IX spotkanie z cyklu „Literatura i Historia”

Muzeum Dulag 121 oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Pruszkowie zapraszają na IX spotkanie z cyklu „Literatura i Historia”, które odbędzie się w czwartek, 25 kwietnia o godz. 18. W Młodzieżowym Domu Kultury w Pruszkowie. Spotkanie poświęcone będzie Bogdanowi Wojdowskiemu, wybitnemu pisarzowi i publicyście żydowskiego pochodzenia.

Kolejne spotkanie z cyklu „Literatura i Historia” zatytułowane będzie „Bogdan Wojdowski – pisarz doświadczony tragedią Warszawskiego Getta”. O jego życiu i twórczości opowiadać będzie dr Alina Molisak, historyk literatury, autorka książki poświęconej Wojdowskiemu zatytułowanej „Judaizm jako los. Rzecz o Bogdanie Wojdowskim” (2004). Podczas spotkania będziemy mogli wysłuchać fragmentów powieści „Chleb rzucony umarłym” – poruszającej opowieści o getcie warszawskim. Powieść ta została napisana ćwierć wieku po wojnie. Jest nie tylko porażającym świadectwem czasów Zagłady i spełnieniem obowiązku pamięci, lecz także jedną z najwybitniejszych powieści polskich XX wieku. Wojdowski ukazał w niej psychikę ofiar holocaustu: uczucie poniżenia, ich walkę o przeżycie i ocalenie własnego człowieczeństwa, godności. Książka ta została nagrodzona przez Ministerstwo Kultury i Sztuki w 1975 r. Fragmenty powieści czytał będzie Marek Żerański, aktor związany z Teatrem Studio i Teatrem Nowym w Warszawie.
Bogdan Wojdowski to postać niezwykle interesująca. W 1954 r. ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Oprócz pisania powieści, których głównym tematem była II wojna światowa, zajmował się także krytyką literacką i teatralną oraz publicystyką. Współpracował z redakcjami Przeglądu Kulturalnego i Współczesności. Zmarł śmiercią samobójczą w rocznicę wybuchu Powstania w Warszawskim Getcie. Jest pochowany na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie.

2. „Karty Historii” - spotkanie poświęcone 70. Rocznicy Powstania w Warszawskim Getcie

27 kwietnia o godz. 17:00 zapraszamy na spotkanie z cyklu „Karty Historii”. Tym razem będziemy mieli okazję zobaczyć film dokumentalny „Łyżeczka życia” poświęcony postaci Ireny Sendlerowej oraz porozmawiać z autorem filmu, Michałem Nakandą-Trepką.

Kwietniowe spotkanie zatytułowaliśmy „Wobec  tragedii  Narodu   -  w 70. rocznicę Powstania w Warszawskim Getcie”. Wieczór ten poświęcimy tematowi holocaustu oraz postaw i działań ludzi wobec tragedii żydowskiej.
Zobaczymy poruszający film dokumentalny „Łyżeczka życia” nagrodzony Srebrnym Feniksem  w 2005 r. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Żydowskie Motywy”. Opowiada on o bohaterstwie Ireny Sendlerowej, kierowniczki Referatu Dziecięcego w "Żegocie", która ocaliła ponad 2,5 tys. żydowskich dzieci z getta w Warszawie. Pod przybraną postacią funkcjonariuszki służb sanitarnych wywoziła małe dzieci z getta i znajdowała im zastępcze rodziny na terenie całej Polski. Często utrzymywała z nimi stały kontakt. Jedną z uratowanych jest Elżbieta Ficowska, którą Irena Sendlerowa zabrała od rodziców jako sześciomiesięczne niemowlę. Została przewieziona przez granicę getta warszawskiego na wozie pomiędzy cegłami, a jej jedynym "dokumentem tożsamości" była srebrna łyżeczka z wygrawerowanym imieniem i datą urodzenia.
Gościem spotkania będzie Michał  Nekanda –Trepka scenarzysta i reżyser filmu. Opowie  o pracy nad filmem oraz innych swoich działach filmowych poruszających tematykę żydowską.
Zapraszamy na spotkanie w sobotę, 27 kwietnia o godz. 17. do siedziby Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8a w Pruszkowie.

3. Podsumowanie konkursu „Makieta naszej miejscowości”

Zapraszamy serdecznie na wystawę pokonkursową, na której można zobaczyć wyróżnione makiety wykonane przez uczniów szkół podstawowych z Powiatu Pruszkowskiego. Wystawa prac będzie udostępniana w Starostwie Powiatowym w Pruszkowie w dniach od 17 do 23 kwietnia br.

Konkurs zatytułowany „Makieta naszej miejscowości” był konkursem historyczno-plastycznym polegającym     na wykonaniu makiety wybranej miejscowości powiatu pruszkowskiego. Patronat nad konkursem objęła Pani Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski. Skierowany był do uczniów szkół podstawowych Powiatu Pruszkowskiego. Celem konkursu było budzenie u uczniów zainteresowania historią ich miejscowości oraz wzmacnianie tożsamości lokalnej. Dzieci w grupach, pod kierunkiem nauczycieli, pracowały nad makietą swoich miejscowości. Poszukiwały informacji na temat historii miejsc i budynków, które znajdują się w ich otoczeniu. Przygotowały legendę, w której opisały dzieje miejscowości oraz zabytków. Spośród wielu zgłoszonych prac wyróżnionych zostało 11 najlepszych makiet. Przedstawiają one różne miejscowości naszego powiatu: Pruszków, Piastów, Nadarzyn, Młochów, Rusiec. Są one bardzo starannie wykonane, dlatego zostaną pokazane szerszej publiczności podczas wystawy. Makiety można będzie zobaczyć w Sali Interesantów na parterze oraz w Sali Konferencyjnej na 4 piętrze  w godz. od 14 do 16 (prosimy kontaktować się z Biurem Zarządu Powiatu). Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu oraz rozdanie nagród odbędzie się 23 kwietnia o godzinie 16. Pani Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski wręczy nagrody dla zwycięskiego zespołu.

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót