Wydarzenia kulturalne
Wydarzenia kulturalne

Kategoria: Wydarzenia kulturalne

2013.05.07 

Majowe spotkania w Muzeum Dulag 121

XI Wieczór Patriotyczny w Muzeum Dulag 121 organizowany razem z Ruchem Światło – Życie odbędzie się 11 maja 2013 r. o godzinie 18:00 w siedzibie Muzeum Dulag 121. Natomiast 12 maja odbędzie się spotkanie poświęcone Pierwszemu Marszałkowi Polski – Józefowi Piłsudskiemu.

Muzeum Dulag 121 i Ruch Światło – Życie zapraszają na XI Wieczór Patriotyczny. Spotkania patriotyczne, organizowane od 2003 r., są inicjatywą Domowego Kościoła Archidiecezji Warszawskiej, jednej z gałęzi Ruchu Światło – Życie i mają już piękną tradycję. Organizowane są raz w roku zawsze w innym miejscu wpisanym w historię polskiego narodu.  Poświęcone są godnym upamiętnienia tematom, takim jak  losy żołnierzy wyklętych i bohaterstwo powstańców warszawskich. W tym roku tematem przewodnim wieczoru patriotycznego będą dzieje wypędzonych z powstańczego miasta warszawiaków, którzy przeszli przez obóz przejściowy Dulag 121 w Pruszkowie.

Podczas wieczoru odbędzie się spotkanie ze świadkami historii, którzy podzielą się swymi wspomnieniami dotyczącymi  Powstania, wypędzenia z Warszawy i pobytu w obozie Dulag 121. Następnie śpiewać będziemy pieśni narodowe pochodzące z różnych epok – bo właśnie patriotyczne śpiewy stanowią stały i najważniejszy element organizowanych przez Ruch Światło – Życie  od 11 lat spotkań. Każdy uczestnik otrzyma specjalnie przygotowany na tę okazję śpiewnik. Prosimy także, by osoby, które grają na instrumentach przenośnych, zabrały je ze sobą na spotkanie. Gościom zostanie również zaprezentowany fragment filmu dokumentalnego poświęconego historii obozu Dulag 121.

Do udziału w tym wydarzeniu serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy mogą podzielić się z nami swoimi wojennymi wspomnieniami, a także osoby lubiące śpiewać. Zbiorowe śpiewy narodowych pieśni były tym, co jednoczyło Polaków tak w radosnych, jak i trudnych chwilach. Z pewnością warto podtrzymać tę tradycję. .Szczególnie zapraszamy  do wzięcia udziału w wieczorze patriotycznym młodzież i  całe rodziny.

Marszałek Józef Piłsudski w rocznicę śmierci – spotkanie z cyklu Karty Historii

12 maja – w 78. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego Muzeum Dulag 121 oraz Związek Strzelców Rzeczypospolitej zaprasza na spotkanie poświęcone Pierwszemu Marszałkowi Polski. W niedzielne popołudnie – o godzinie 15. wysłuchamy dwóch wystąpień oraz obejrzymy maskę pośmiertną Piłsudskiego wykonaną przez Jana Szczepkowskiego.

Naszymi gośćmi będą znawcy i miłośnicy Marszałka Józefa Piłsudskiego: Adam Lewandowski – autor książki „Józef Piłsudski na Maderze” oraz Krzysztof Drabarek. Ich prezentacje będą dotyczyć tematyki wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. oraz działalności Marszałka od przewrotu majowego w 1926 r. do chwili śmierci w maju 1935 r.

Będziemy mieli również unikalną okazję zobaczyć rzeźby dłuta Jana Szczepkowskiego: maskę pośmiertną Józefa Piłsudskiego zdjętą 12 maja 1935 r. zaraz po śmierci oraz części projektu pomnika Oświęcimskiego z 1936 r. – przedstawiającą postać Marszałka pochodzące z Milanowskiej Kolekcji Jana Szczepkowskiego.

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót