Wydarzenia kulturalne
Wydarzenia kulturalne

Kategoria: Wydarzenia kulturalne

2013.05.10 

Noc Muzeów 2013 w Muzeum Dulag 121

W tym roku święto muzeów przypada w sobotę, 18 maja. Muzeum Dulag 121 przygotowało z tej okazji bogaty program dla odwiedzających. Zapraszamy od godz. 17:00 do 2:00 w nocy.

18 maja po raz pierwszy zostanie zaprezentowana makieta obozu Dulag 121. Została pieczołowicie wykonana przez artystę plastyka Wojciecha Zasadni. Prace nad nią trwały długo, więc tym bardziej cieszymy się, że możemy Państwu pokazać efekt naszych działań. Cały 50 ha obszar został przedstawiony na planszy o wymiarach 2,5 m na 7,5 m. Na makiecie ustawiono budynki obozowe, pociągi oraz około 4 tys. postaci ludzkich o wymiarze 9 mm. Jesteśmy przekonani, że makieta może zaciekawić zarówno najmłodszych, jak i starszych zwiedzających.
Rodzinom proponujemy plenerową grę, która będzie się toczyła od godz. 17:00 przed budynkiem Muzeum. Polegać będzie na wspólnym tworzeniu obszernego planu obozu Dulag 121 i układaniu w odpowiednich miejscach budynków obozowych.
Zapraszamy również na wyprawę historyczną zatytułowaną „Wojenny Pruszków”. Wozami zaprzęgniętymi w konie udamy się na wycieczkę po najciekawszych miejscach Pruszkowa związanymi z wydarzeniami
II wojny światowej. Przewodnikami podczas wyprawy będą  Tadeusz Jakubowski, doskonały znawca tematu oraz wspaniały gawędziarz oraz pracownik Muzeum Agata Mirosz dla której historia wojennego Pruszkowa stała się wielką pasją.
Muzycznym elementem tego wieczoru będzie koncert Orkiestry Dętej „Pruszkowianka”, na który złożą się utwory patriotyczne i wojskowe. Program muzyczny „Z muzyką przez historię. Polskie utwory patriotyczne i wojskowe”  poprowadzi Adam Malcherek.
Podczas sobotniego wieczoru nie może zabraknąć wyprawy na teren dawnego obozu Dulag 121.  Nocny spacer po tym obszarze, niedostępnym na co dzień dla Pruszkowian, poprowadzi Szymon Kucharski. Jego początek planujemy na godzinę 23. Radzimy zabrać ze sobą latarki.

Szczegółowy program:

  • Makieta obozu przejściowego Dulag 121 – pierwszy pokaz!
  • Zwiedzanie stałej ekspozycji Muzeum Dulag 121
  • Plenerowa gra dla rodzin – tworzenie planu obozu Dulag 121 - od godz.17:00
  • „Wojenny Pruszków” - wyprawa wozami zaprzęgniętymi w konie z Tadeuszem Jakubowskim i Agatą Mirosz jako przewodnikami - od godz. 18:00 do godz. 20:00
  • „Z muzyką przez historię. Polskie utwory patriotyczne i wojskowe” - koncert Orkiestry Dętej „Pruszkowianka”,  słowo o muzyce Adam Malcherek - godz. 21:00
  • Nocny spacer po obozie Dulag 121 z komentarzem Szymona Kucharskiego - godz. 23:00

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót