Wydarzenia kulturalne
Wydarzenia kulturalne

Kategoria: Wydarzenia kulturalne

2013.07.05 

Muzeum Dulag 121 zaprasza

Serdecznie zapraszamy na IV odsłonę cyklu „Karty Historii”, której bohaterem będzie generał Władysław Anders (13 lipca godz. 15:00). X-ta odsłona cyklu „Literatura i Historia” poświęcona osobie Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego - podróżnika, pisarza i dziennikarza. Spotkanie (12 lipca godz. 18:00). Klub Bardzo Młodego Historyka zaprasza klubowiczów oraz wszystkie dzieci w wieku od 7 do 14 lat na wakacyjne wydarzenia organizowane przez Muzeum Dulag121 wspólnie z Młodzieżowym Domem Kultury.

IV spotkanie z cyklu „Karty Historii” – „Władysław Anders – generał polskich nadziei”

O jego burzliwych żołnierskich losach i działalności na emigracji opowie Wojciech Markert – historyk i pracownik Muzeum Piłsudskiego. Obejrzymy też film wg scen. J.Tarczyńskiego i T.Kondrackiego, w reż. Hanny Kramarczuk Generał polskich nadziei – Generał Władysław Anders 1892-1970. Spotkanie odbędzie się 13 lipca o godzinie 15. w siedzibie Muzeum.

Postać generała Władysława Andersa stała się ikoną polskiej walki zbrojnej. Brał udział we wszystkich istotnych dla dziejów XX-wiecznej Polski konfliktach zbrojnych, począwszy od potyczek I Wojny Światowej, a kończąc na Bitwie o Monte Cassino. Służbę rozpoczął jeszcze w Armii Carskiej, po rozwiązaniu której zaangażował się w formowanie I Korpusu Polskiego. Bił się w Powstaniu Wielkopolskim oraz pod Berezyną, zaś podczas II Wojny Światowej pod Mławą oraz nad Bzurą. Pojmany pod Samborem, gdzie został ranny, Anders trafił na moskiewską Łubiankę, gdzie spędził kilkanaście miesięcy. Jeszcze w ZSRR organizował Polskie Siły Zbrojne, a następnie - po ewakuacji na Bliski Wschód – organizował i dowodził II Korpusem Polskim, który odznaczył się później w bitwie pod Monte Cassino. Po wojnie pozbawiony przez komunistów generalskiego stopnia pozostał na emigracji w Londynie, gdzie działał na rzecz brytyjskiej polonii. Doskonały materiał na film. Nie sposób bowiem przywołać jego biografii nie streszczając tym samym historii polskiej walki o niepodległość.

O burzliwej biografii generała Andersa opowie historyk i pracownik Muzeum Piłsudskiego pan Wojciech Markert. Będzie również okazja, aby obejrzeć zrealizowany dla TVP Polonia film biograficzny pani Hanny Kramarczuk Generał polskich nadziei - Generał Władysław Anders 1892-1970. Zapraszamy na spotkanie w sobotę, 13 lipca o godz. 15. do siedziby Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8a w Pruszkowie.

X spotkanie z cyklu „Literatura i Historia”: „Antoni Ferdynand Ossendowski – Ambasador Dialogu Kultur Azjopy”. Spotkanie poprowadzi Witold Szirin Michałowski.

Bohaterem kolejnego spotkania z cyklu „Literatura i Historia” będzie Antoni Ferdynand Ossendowski. O jego życiu i twórczości opowie Witold Szirin Michałowski - podróżnik, pisarz, dziennikarz oraz znawca jego książek i biografii. Jest autorem kilkunastu pozycji podróżniczych oraz reportażowych, między innymi wydanej w 1972 roku Tajemnicy Ossendowskiego oraz Wielkiego safari Antoniego O. z 2004 roku poświęconych osobie pisarza. Warto też wspomnieć, że Witold Michałowski wraz z Piotrem Malczewskim odbyli podróż śladami ucieczki Ossendowskiego - opisanej później w Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów – z Rosji do Kraju Urianchajskiego w środkowej Azji za co zostali wyróżnieni nominacją do prestiżowej nagrody podróżniczej Kolosy. Podczas spotkania będzie można również obejrzeć filmy poświęcone sylwetce Ossendowskiego oraz barona Romana von Ungerna – generała carskiej Rosji, nieprzejednanego wroga bolszewickiej rewolucji, który pragnąc postawić jej tamę walczył o proklamowanie teokratycznej Monarchii Mongolskiej.

Ossendowski był z wykształcenia przyrodnikiem, ale jego prawdziwą pasją było podróżowanie. To właśnie relacje ze swoich wojaży - między innymi po Afryce, Indiach, Chinach, Japonii, ale też Polsce – uczynił kanwą swoich książek. Napisał ich ponad 70, w tym Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów, beletryzowaną relację z pobytu we współrządzonej przez „szalonego Barona” Mongolii, gdzie znalazł się podczas ucieczki przed bolszewicką CzeKa. Jego pisane w konwencji przygodowej powieści zyskały niebywałą popularność; był obok Sienkiewicza najczęściej tłumaczonym polskim autorem, a relacja z mongolskiej eskapady przełożona została na dziewiętnaście języków. Niestety pierwsza beletryzowana biografia Włodzimierza Lenina, uderzająca w mit jego przywództwa, nie zaskarbiła Ossendowskiemu miłości komunistycznej Rosji - w czasach Polski Ludowej był uznawany za persona non grata. Po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej NKWD tak silnie obawiało się wpływu jego antykomunistycznego dorobku, że pochowanego w 1945 w Milanówku Ossendowskiego wykopano z grobu, aby sprawdzić czy na pewno nie żyje.

Wakacyjne spotkania Klubu Bardzo Młodego Historyka

Obiecujemy, że w tegorocznym programie każdy znajdzie coś atrakcyjnego dla siebie. Będą wycieczki, gry terenowe, wizyty w muzeach, warsztaty oraz zajęcia artystyczne.

W lipcu będzie okazja, aby zajrzeć za zamkniętą na co dzień bramę dawnego obozu podczas gry terenowej „Ucieczka”, sprawdzić swoje talenty artystyczne podczas warsztatów z lepienia w glinie w Młodzieżowym Domu Kultury, odwiedzić hipopotamy, goryle i lwy w warszawskim Zoo, przejechać się czerwonym angielskim autobusem piętrowym w drodze do Stawiska i Muzeum Motoryzacji w Otrębusach oraz odwiedzić mroczne piwnice Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Zapraszamy również na wakacyjne spotkania Klubu, które w lipcu i sierpniu wyjątkowo odbywać się będą - też w plenerze! - w godzinach przedpołudniowych. Przygotowaliśmy również wiele atrakcji na sierpień, o których już wkrótce poinformujemy na stronie Muzeum oraz na naszym facebookowym profilu.

W przypadku całodniowych wycieczek chętnych prosimy o wcześniejsze potwierdzenie udziału (telefoniczne, mejlowe, bądź osobiste).

Kalendarz wydarzeń>>>

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót