Wydarzenia kulturalne
Wydarzenia kulturalne

Kategoria: Wydarzenia kulturalne

2013.08.26 

"Trzecia Młodość Aidy"

Kolejne znakomite wydarzenie w ramach projektu "Trzecia Młodość Aidy" - koncert wybitnych muzyków z ich interpretacjami poezji Jarosława Iwaszkiewicza pochodzącymi z płyty znakomitego jazzowego muzyka Włodka Pawlika pt. "Struny na ziemi".

Poprzedni koncert w ramach projektu "Trzecia Młodość Aidy" odbył się 4 sierpnia i był to koncert zespołu Machina del Tango, który zgromadził ok. 300 osobową publiczność na ternie zabytkowej podkowiańskiej willi Aida!

1 września (niedziela), godz. 18.30 - Trzecia młodość Aidy: "Struny na ziemi - Włodek Pawlik" - koncert z muzyką do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza. Wystąpią: Anna Serafińska (śpiew), Marek Bałata (śpiew), Przemysław Dąbrowski (recytacje), Włodek Pawlik (fortepian), Paweł Pańta (kontrabas), Cezary Konrad (perkusja). Zapraszamy na kolejny zapowiadający się niezmiernie interesująco koncert w ramach projektu "Trzecia młodość Aidy". Koncert odbędzie się w przestrzeni uroczej, zabytkowej Willi Aida. Podczas koncertu usłyszymy niezwykłe muzyczno-aktorskie interpretacje wierszy Jarosława Iwaszkiewicza pochodzące z albumu Włodka Pawlika "Struny na ziemi". Impreza odbywa się w ramach Projektu "Trzecia młodość Aidy" dofinansowanego ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Oś IV Leader UE.
Podkowa Leśna, Willa Aida, wejście od ul. Lilpopa
Wstęp wolny!

„Struny na ziemi” jest to artystyczny projekt Włodka Pawlika, zrealizowany z pomocą wspierających go muzyków (Lora Szafran, Marek Bałata, Paweł Pańta, Cezary Konrad, Mikołaj Wielecki) oraz recytującego aktora (Robert Więckiewicz). To muzyczny album, na którym muzycy podejmują się trudnej sztuki interpretacji poezji Jarosława Iwaszkiewicza, oddając jednocześnie artystyczny hołd temu najwybitniejszemu spośród podkowian. Album wydany został w 2011 roku.

1 września podczas drugiej odsłony realizowanego przez CKiIO  projektu „Trzecia młodość Aidy” po raz kolejny rozbrzmią znane ze „Strun na ziemi” jazzowo-aktorskie interpretacje wierszy Iwaszkiewicza. Włodka Pawlika – tak jak na płycie – wspierać będą Marek Bałata, Paweł Pańta oraz Cezary Konrad, natomiast pozostała część składu ulegnie zmianie – usłyszymy damski wokal Anny Serafińskiej, natomiast recytacje wykona Przemysław Dąbrowski.

W „Strunach na ziemi” Włodek Pawlik nawiązuje do tradycji, która sięga czasów Krzysztofa Komedy i jego koncertów "Jazz i poezja". To na pozór nieoczekiwane zderzenie uświadamia jak świetnym poetą był Jarosław Iwaszkiewicz. W powszechnym odbiorze uważany (słusznie!) za autora niezrównanych opowiadań - z wielkim powodzeniem filmowanych przez Andrzeja Wajdę - swoją drogę pisarską zaczynał od wierszy i prozy poetyckiej. Wydaje się jednak, że wiersze Iwaszkiewicza - z początku zmysłowe i nasycone erotyzmem, później coraz bardziej refleksyjne, naznaczone przemijaniem - pozostawały w cieniu twórczości sławniejszych kolegów: Juliana Tuwima, Jana Lechonia, Antoniego Słonimskiego i Kazimierza Wierzyńskiego. Warto wspomnieć, iż pod wielkim urokiem poezji Iwaszkiewicza pozostawał w latach 30-tych młody Czesław Miłosz. Iwaszkiewicz jednak im stawał się starszy, tym lepszym stawał się poetą. Łaska długowieczności łączyła się z darem twórczej płodności niemal do ostatnich dni. Jego późne tomy poetyckie: "Xenie i elegie", "Śpiewnik włoski", "Mapa pogody", czy pośmiertnie wydana "Muzyka wieczorem" były swoistymi objawieniami. Wcale nie dziwi więc, że wiersze z tych właśnie tomów zainspirowały Włodka Pawlika, który nieomylnie usłyszał w nich muzykę. Można by rzec, iż wiersze te w naturalny sposób śpiewają - zarówno wtedy gdy ich śpiewność dobyta jest przez trio jazzowe i swingujących wokalistów, jak i wtedy gdy same rozbrzmiewają muzyką w recytacjach.

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót