Wydarzenia kulturalne
Wydarzenia kulturalne

Kategoria: Wydarzenia kulturalne

2015.05.11 

„Od Bacha do Komedy”

23 maja o godz. 19.00 Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie zaprasza na koncert: „Od Bacha do Komedy”.

Miejsce: Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie
Data: 23 maja o godz. 19.00
Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie Muzeum.

Jadwiga Kotnowska – flet
Kuba Stankiewicz – fortepian

Nowatorski projekt dwojga wybitnych muzyków reprezentujących odmienne muzyczne światy; klasyki oraz jazzu.

Recital „Od Bacha do Komedy” jest syntezą muzyki klasycznej, współczesnej improwizacji oraz jazzu. Artyści stworzyli program opierający się na genialnym J.S.Bachu, który w nowym opracowaniu Kuby Stankiewicza nabiera zupełnie nowatorskiego charakteru.

Fenomenalny kontrast pomiędzy brzmieniami fletu i fortepianu, pozwala solistom na wydobycie głębokich pokładów emocjonalnych.

Jadwiga Kotnowska należy do grona najbardziej uznanych w świecie instrumentalistów. Jej wirtuozeria gwarantuje najwyższy poziom muzycznych doznań podczas koncertu. Natomiast Kuba Stankiewicz, znacząca postać w świecie polskiej muzyki jazzowej, wnosi do projektu improwizacyjny idiom klasycznego jazzu.

 

JADWIGA KOTNOWSKA Najwybitniejsza polska flecistka.

Laureatka najwyższych nagród w siedmiu międzynarodowych konkursach fletowych, m.in.: im. Królowej Zofii w Madrycie, im. Marii Canals w Barcelonie, im. G. B. Viottiego w Vercelli, im. V. Bucchiego w Rzymie i w Bordeaux.

Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie, doskonaliła swoje umiejętności u takich mistrzów jak A. Nicolet w Szwajcarii oraz J.P. Rampal i A. Marion we Francji.

Jako solistka występowała w salach koncertowych, jak Filharmonia Berlińska, Lincoln Center w Nowym Jorku, Tivoli Hall w Kopenhadze, Grieg Hall w Bergen (podczas Bergen International Festival), Palau de Musica w Barcelonie, Teatro Real w Madrycie, Purcell Room w Londynie, De Doelen w Rotterdamie, Salle Moliere w Lyonie, Wielka Sala Koncertowa Moskiewskiego Konserwatorium, KLCC w Kuala Lumpur (Malezja) oraz na festiwalach w: Kuhmo Chamber Music Festival (Finlandia), Bergen Festival-Grieg Hall, Warszawska Jesień, Festiwal Prawykonań w Katowicach, Festiwal K. Pendereckiego w Krakowie, a także inaugurowała Festiwal Mozartowski w Warszawie.

Artystka ma na swym koncie światowe prawykonania koncertów fletowych jej dedykowanych przez takich kompozytorów jak: M.Górecki ( Festiwal Prawykonań, NOSPR Katowice 2005), M.Małecki ( Letnia Filharmonia Aukso 2006),M.Ptaszyńska ( NOSPR, Katowice 2008), K.Dębski (Vratislavia, Zamek Królewski Warszawa1998), J.Maksymiuk (NOSPR, Katowice 2008), D.Przybylski ( Aukso, Katowice 2009), K.Knittel ( Aukso, Festiwal Musica Electronica Nova Wrocław 2013)

Była pierwszą polską wykonawczynią  Koncertu  fletowego H.M. Góreckiego (z orkiestrą NOSPR w Katowicach , Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyr. A. Wita,  z orkiestrą Filharmonii Moskiewskiej w Sali Konserwatorium Moskiewskiego oraz  koncertu K. Pendereckiego pod dyrekcją kompozytora Niemczech.

Artystka koncertowała z wieloma czołowymi polskimi orkiestrami takimi jak: Sinfonia Varsovia, Orkiestra Symfoniczna FN, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach), pod batutą m.in. A. Wita, J. Krenza, T. Strugaly, J. Maksymiuka oraz kameralnymi: I. Monighettiego, C. Schimone, M. Mosia, J. Staniendy, A. Duczmal. Współpracowała również wielokrotnie z Gulbenkian Philharmonic Orchestra w Lizbonie pod dyr. C. Schimone oraz z Royal Philharmonic Orchestra of Flanders w Antwerpii.

Dokonała licznych nagrań dla radia w Hiszpanii, Francji, Szwajcarii, Holandii, USA oraz wytwórni płytowych: Polskie Nagrania, MDG, Quantum (Paryż), Scotstown Music (Edynburg), Dux, Tonpress (płyta „Antonio Vivaldi - Cztery pory roku“ była nominowana do Nagrody Fryderyk).

W projektach łączących muzykę klasyczną z jazzem współpracuje z wybitnymi muzykami takimi jak Andrzej Jagodziński, Krzysztof Herdzin, Vitold Rek oraz Mike Richmond (USA).

Jadwiga Kotnowska prowadzi klasę fletu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz kursy mistrzowskie w: USA, Malezji, Finlandii, Włoszech, Francji oraz w Royal College of Music w Londynie.

 

Kuba Stankiewicz od wielu lat zajmuje niepodważalną pozycję wśród najlepszych polskich pianistów jazzowych. Wyróżnia się indywidualnym podejściem do kompozycji, wrażliwością na barwę dźwięku, wyczuciem dynamiki i przestrzeni.

Na profesjonalnej scenie debiutował w zespołach Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego i Zbigniewa Namysłowskiego (1985-1987), z którym występował m.in. w USA i Meksyku oraz nagrał płyty Open i Song of Innocence.

W latach 1987-1990 studiował w Berklee College of Music w Bostonie (dyplom w klasie fortepianu) i podróżował po Stanach Zjednoczonych z Orkiestrą Artie Shawa.

Jest laureatem nagrody Oscara Petersona oraz finalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie.

Kuba Stankiewicz współpracował m.in. z Artem Farmerem, Scottem Hamiltonem, Harvie Swartzem i Sheilą Jordan, Januszem Muniakiem i Anną Marią Jopek.

Jest członkiem międzynarodowego zespołu jazzowego “Central European Jazz Connection”.

Prowadzi klasę fortepianu na Kierunku Jazzowym Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz na Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót