Wydarzenia kulturalne
Wydarzenia kulturalne

Kategoria: Wydarzenia kulturalne

2009.10.21 

Pierwszy koncert w Mateczniku Mazowsze

W piątek 16-go października 2009 r. odbył się uroczysty koncert w Mateczniku dla mieszkańców Otrębus i okolic naszego Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Zaproszeni goście wypełnili tłumnie salę koncertową. Oklasków na stojąco, wzruszeń, ciekawych anegdot z życia Mazowsza nie było końca.

Oficjalne otwarcie poprzedził koncert dla rodzin i przyjaciół artystów oraz byłych Mazowszaków. Koncert przed najbardziej wymagającą widownią. Koncert sentymentalny, koncert pełen wzruszeń i symboli początków historii zespołu. Dla nas to właśnie było otwarcie Matecznika-Mazowsze.

 


Po krótkim wprowadzeniu dyrektora Mazowsza Pana Jacka Kalinowskiego głos zabrał Ryszard Grąbkowski. Podkreślając rodzinny charakter zespołu wymienił oprócz siebie przedstawicieli kolejnego pokolenia "dzieci Mazowsza". Pracujący razem artyści często tworzyli małżeństwa. Dorosłe już dzieci pracują również w Mazowszu kultywując wieloletnią piękną tradycję.

Na scenie pojawiła się Lidia Włodarska, z pierwszego pokolenia Mazowszaków, i na ręce najmłodszych artystów przekazała symboliczną pamiątkę - batutę Tadeusza Sygietyńskiego. Batuta ostatni raz użyta była podczas premierowego koncertu „Mazowsza" w Teatrze Polskim w Warszawie, 6.listopada 1950 roku. Teraz dołączy do zbiorów muzealnych Karolina.

 

 

Następnie artyści zespołu Mazowsze zaprezentowali obszerny program artystyczny, pokazujący wybrane tańce i śpiewy ludowe z różnych rejonów naszego kraju. Publiczność doceniła występ długą owacją na stojąco. Nie obyło się bez bisów.


Na koniec publiczność usłyszała hymn Mazowsza oraz "Barkę" ku czci papierza Jana Pawła II w 31-wszą rocznicę jego powołana na stolicę Piotrową.

 


Po koncercie natąpiły liczne podziękowania. Szczególnie wyróżniony został wieloletni choreograf zespołu, Pan Witold Zapała. Publiczność usłyszała interesujące anegdoty, wzruszające opowieści o pracy w Mazowszu.„My nawet nie śniliśmy o takim teatrze" - powiedziała Halina Maksara, przedstawicielka pierwszego pokolenia artystów „Mazowsza". To było wyjątkowe przeżycie dla wszystkich. Po 60. latach wystąpiliśmy wreszcie na swojej scenie. Scenie najnowocześniejszej na całym zachodnim Mazowszu, a może i w Polsce.

 

 

redakcja portalu

w oparciu o www.mazowsze.waw.pl i materiały własneGaleria:

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót