Aktualności
Wydarzenia kulturalne

Kategoria: Wydarzenia kulturalne

2016.10.29 

Muzeum Dulag 121 zaprasza

Najbliższe wydarzenia organizowane w listopadzie w Muzeum Dulag 121 zapowiadają się bardzo interesująco.

29 października - 13 listopada 2016
Wystawa "Solidarność i wsparcie" w Warszawie

Muzeum Dulag 121 i Dom Spotkań z Historią zapraszają na prezentację wystawy „Solidarność i wsparcie. Pomoc dla ludności Warszawy i okolic wypędzonej w czasie Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu”. Wystawę można oglądać w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20, Warszawa) od 29 października do 13 listopada 2016. WSTĘP WOLNY.

4 listopada 2016 (piątek), godz. 18.00
Spotkanie poświęcone wystawie "Solidarność i wsparcie" z pokazem filmu „Exodus Warszawy 1944”

4 listopada zapraszamy do Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20, Warszawa) na spotkanie towarzyszące wystawie „Solidarność i wsparcie”. W dyskusji udział wezmą dr Mirosław Wawrzyński oraz autorzy ekspozycji: Aleksandra Wojda, Maciej Boenisch i Małgorzata Bojanowska. W programie wieczoru również pokaz filmu „Exodus Warszawy 1944” (scen. Grzegorz Szuplewski, Polska, 2004, 48’). WSTĘP WOLNY.

11 listopada 2016 (piątek)
Obchody Święta Niepodległości w Powiecie Pruszkowskim i prezentacja wystawy „Wielka Wojna Polaków 1914-1918”

Z okazji obchodów Święta Niepodległości zapraszamy na wystawę pt.: „Wielka Wojna Polaków 1914-1918”. Wystawa została przygotowana przez Muzeum Historii Polski, a ekspozycję w Pruszkowie specjalnie na rocznicowe obchody organizuje Muzeum Dulag 121. Otwarcie wystawy odbędzie się 11 listopada o godz. 13:40 w sali widowiskowej MDK w Pałacu Sokoła (ul. Kościuszki 41). W temat wystawy wprowadzi prof. Michał Kopczyński.

W dniach 14 – 24 listopada 2016 wystawa „Wielka Wojna Polaków 1914-1918” prezentowana będzie w siedzibie Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie (ul. 3 Maja 8A). Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy w godzinach pracy muzeum.

13  listopada 2016 (niedziela), godz. 15:00
„I wojna światowa na pocztówkach” - spotkanie z cyklu „Karty Historii”

Z okazji Święta Niepodległości zapraszamy na spotkanie z cyklu „Karty Historii” poświęcone tematowi I wojny światowej. Gościem Muzeum Dulag 121 będzie Zbigniew Markert - kolekcjoner i znawca historii XX wieku, który podczas spotkania opowie o Wielkiej Wojnie 1914-1918 prezentując jednocześnie unikatową kolekcję pocztówek z tego okresu. WSTĘP WOLNY

 

--------------------

Wystawa „Solidarność i wsparcie” w Domu Spotkań z Historią

 

Muzeum Dulag 121 i Dom Spotkań z Historią w Warszawie zapraszają na wystawę „Solidarność i wsparcie” oraz towarzyszące jej spotkanie i pokaz filmu „Exodus Warszawy 1944”.

W dniach 29.10.2016 – 13.11.2016 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie (ul. Karowa 20) prezentowana będzie wystawa „Solidarność i wsparcie” przygotowana przez Muzeum Dulag 121. 4 listopada (piątek) o godz. 18.00 odbędzie się towarzyszące wystawie spotkanie. W dyskusji udział wezmą dr Mirosław Wawrzyński oraz autorzy wystawy: Aleksandra Wojda, Maciej Boenisch i Małgorzata Bojanowska. Pokazany zostanie również film „Exodus Warszawy 1944” według scenariusza Grzegorza Szuplewskiego (Polska 2004, 48’).  Serdecznie zapraszamy do Domu Spotkań z Historią na wystawę i spotkanie. Wstęp wolny.

 

Wystawa „Solidarność i wsparcie”

Wystawa poświęcona jest mało znanemu tematowi – zakrojonej na szeroką skalę akcji pomocowej dla ludności Warszawy wypędzonej ze stolicy w czasie Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu. Wedle różnych szacunków Niemcy wypędzili od 390 do 650 tysięcy osób. Od początku sierpnia 1944 do końca pierwszej połowy 1945 w pomoc dla wypędzonych zaangażowało się kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Wśród pomagających byli przedstawiciele i wolontariusze organizacji – zarówno działających oficjalnie, jak i w konspiracji – w tym Rady Głównej Opiekuńczej, Armii Krajowej, Polskiego i Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, zakonów oraz indywidualne osoby, które spontanicznie, w odruchu serca włączały się w pomoc. Wsparcie organizowano wszędzie, gdzie trafiali wygnani warszawiacy, czyli w obozach przejściowych w Pruszkowie (a od października 1944 roku także w obozach w Piastowie i Ursusie), w miasteczkach i wsiach południowo-zachodniego rejonu podwarszawskiego (m.in. Pruszków, Piastów, Komorów, Milanówek, Podkowa Leśna, Brwinów), a także na terenie Generalnego Gubernatorstwa, gdzie zsyłano wypędzonych ze stolicy niezdolnych do pracy przymusowej.

 

Założeniem twórców wystawy „Solidarność i wsparcie” było przywrócenie pamięci o wszystkich, którzy okazali mieszkańcom Warszawy wsparcie, oferując posiłek, zapraszając do swoich domów na nocleg, udzielając pomocy medycznej czy duchowej. Autorzy chcieliby również zwrócić uwagę historyków na ten ciekawy temat i przywrócić mu miejsce w historiografii Powstania Warszawskiego. Na wystawie wykorzystano archiwalne fotografie i dokumenty, mapy oraz cytaty źródłowe i relacje świadków. Można m.in. zobaczyć, jak wyglądały obóz Dulag 121 i pomoc zorganizowana w Pruszkowie, Piastowie, Brwinowie, Komorowie, Podkowie Leśnej, Milanówku oraz na terenach Generalnego Gubernatorstwa.

 

Film „Exodus Warszawy 1944”

Nakręcony dla TVP na 60 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego dokument „Exodus Warszawy 1944” był pierwszą produkcją, która w rzetelny sposób przedstawiała temat wypędzenia ludności cywilnej ze stolicy podczas Powstania Warszawskiego i tuż po jego zakończeniu. Film – bogato ilustrowany zdjęciami i materiałami audiowizualnymi z powstańczej Warszawy – opowiada historię exodusu, pokazując kolejne jego etapy: wybuch powstania, wyjście z Warszawy, pobyt w obozach przejściowych w Pruszkowie, Ursusie i Piastowie oraz akcję pomocową, jaką zorganizowały polskie organizacje, m.in. Rada Główna Opiekuńcza i Armia Krajowa. W filmie o swoich doświadczeniach opowiadają m.in. żołnierze AK Zdzisław Zaborski, Jan Cierliński oraz Ryszard Lewandowski, pielęgniarki udzielające pomocy w pruszkowskim obozie i szpitalu w Tworkach Barbara Majewska-Luft, Maria Donaj i Irena Horban, a także byli więźniowie obozu oraz ich bliscy - Wiesław Chrzanowski, Zbigniew Jerzyna oraz  Andrzej Kurc. Autorem scenariusza jest Grzegorz Szuplewski.

 

Organizatorzy: Muzeum Dulag 121, Dom Spotkań z Historią

Koncepcja i scenariusz: Aleksandra Wojda, Maciej Boenisch, Małgorzata Bojanowska

Koncepcja graficzna wystawy i katalogu: Łukasz Kubacki

 

-------------------------

I wojna światowa na pocztówkach – spotkanie z cyklu „Karty Historii”

 

13 listopada o godz. 15:00 Muzeum Dulag 121 zaprasza na spotkanie z cyklu „Karty Historii” zatytułowane „I wojna światowa na pocztówkach”, które poprowadzi Pan Zbigniew Markert.

 

Z okazji Święta Niepodległości listopadowe spotkanie z cyklu „Karty Historii” poświęcone będzie tematowi I wojny światowej. Gościem Muzeum Dulag 121 będzie Zbigniew Markert - kolekcjoner i znawca historii XX wieku, który podczas spotkania opowie o Wielkiej Wojnie prezentując jednocześnie unikatową kolekcję pocztówek z tego okresu. Wśród eksponatów kolekcjonerskich, które zobaczymy na spotkaniu, będą m.in.: pocztówki „legionowe” z kilku serii wydanych przez Naczelny Komitet Narodowy, a także pocztówki rozpowszechniane przez Czerwony Krzyż Austro-Węgier ilustrujące przebieg wydarzeń wojennych i wynikające z nich problemy. Opowieściom o wydarzeniach I wojny światowej towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna, dzięki której poznamy zarówno samą kolekcję wojennych pocztówek, jak i historię powstawania zbioru oraz ciekawostki związane z ówczesną propagandą wojenną i historią pocztówki. Serdecznie zapraszamy na spotkanie. Wstęp wolny.

Zbigniew Markert – pruszkowianin, znawca historii, kolekcjoner m.in.: dawnych pocztówek. Od urodzenia mieszka i pracuje w Pruszkowie (z małymi przerwami). Ukończył pruszkowskie Liceum Ogólnokształcące im. T. Zana oraz pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim. W pracy zawodowej początkowo zajmował się upowszechnianiem sztuki, m.in. organizując plenery i wystawy malarskie na terenie Warszawy i Mazowsza. Od wielu lat zajmuje się wydawaniem książek, w tym przewodników i poradników oraz publikacji historycznych, w tym dotyczących kampanii wrześniowej. Pasjonat historii regionu, dziejów i kultury Mazowsza. Kolekcjonuje stare pocztówki i dokumenty dotyczące historii rzemiosła (np. książeczki i listy czeladnicze oraz dyplomy majstrowskie). Interesuje się szczególnie młynarstwem (z racji rodzinnych tradycji) oraz genealogią i ewangelikami na Mazowszu.

 

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót