Aktualności
Wydarzenia kulturalne

Kategoria: Wydarzenia kulturalne

2016.12.02 

PODKOWIANIN AKTOREM na motywach jednoaktówek Jana Potockiego z 1792 r zatytułowanych PARADY.

Zapraszamy do  CKiIO w Podkowie, sala przy Świerkowej[dawny MOK] dnia 10 grudnia 2016,sobota, godz. 18ta. Przedstawienie wyreżyserował mieszkaniec Kań i nasz miły sąsiad - Pan Andrzej Precigs. Zapraszamy

 

PODKOWIANIN AKTOREM - najbliższa premiera na którą zaprasza grupa teatralna MIĘDZY SŁOWAMI - to nasza adaptacja wybranych miniatur teatralnych z cyklu PARADY Jana Potockiego sprzed ponad dwustu lat, bo z 1792r. I chociaż Potocki tworząc cykl jednoaktówek posłużył się formą komedii dell’arte, gatunku już nawet w jego czasach odchodzącego w przeszłość, to jej bohaterowie - maski: stary mieszczanin Kasander, gapowaty służący Gille, sprytna Zerzabella, pyszałkowaty Kapitan i zarozumiały Dottore okazują się całkiem współcześni. Mimo upływu czasu komedia dell'arte nie jest muzealnym eksponatem! Niezależnie bowiem od czasów, stopnia rozwoju przemysłu i cywilizacji - człowiek jest zawsze taki sam. Głupota, snobizm, prostactwo, ignorancja, pyszałkowatość, ale też prawdziwa miłość czy przyjaźń. Teatr jest po to właśnie, abyśmy mogli siebie i innych w bohaterach sztuki rozpoznać, przedstawia bowiem uniwersalną, skondensowaną kondycję ludzi i człowieczeństwa. Bez konkretnego czasu i miejsca. A że  jedną z cech tekstu wybitnego jest jego ponadczasowa aktualność, proponujemy Państwu odczytanie perypetii  bohaterów w kontekście przeczucia  nadchodzącej zmiany, otaczającej ich ale i nas, wtedy i dzisiaj. Zmiany, która dla każdego, kto w niej uczestniczy, jest zawsze wielką niewiadomą.

Komedia dell'arte rozgrywa się zawsze i wszędzie.

A dla ciekawych – kilka słów o czasie i okolicznościach, w jakich powstały PARADY

Do Łańcuta, świetnej, choć oddalonej od scen najważniejszych ówczesnych wydarzeń, magnackiej siedziby  intelektualista-podróżnik, Jan Potocki, przywoził wieści z ogarniętego wirem wydarzeń świata: utworzenie Stanów Zjednoczonych Ameryki i pierwsza opublikowana, demokratyczna konstytucja, Wielka Rewolucja Francuska, Sejm Czteroletni i Konstytucja 3 maja ale także… Cyrulik Sewilski i Wesele Figara pióra Pierre’a Beaumarchais. Goszczonemu  w  tamtejszym zamku latem 1792r, przez księżną marszałkową Elżbietę Lubomirską, prześwietnemu towarzystwu, autor PARAD - sześciu zabawnych jednoaktówek - ustami plebejskich postaci, bohaterów komedii dell’arte, mówił o nadciągającym końcu jego i ich świata – zbliżającym się końcu ancient regime.

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót