Aktualności
Ogólne

Kategoria: Ogólne

2016.11.30 

Dzień dyni w w Niepublicznym Przedszkolu i Żłobku TUPTUŚ w Brwinowie

W minionym tygodniu 25.11.2016 r. w przedszkolu Tuptuś odbył się „Dzień dyni”. Przedszkolaki zostały zapoznane z korzyściami jakie niesie za sobą zdrowy styl życia. Rozumiały potrzeby racjonalnego odżywiania się. Uczestniczyły w zabawach ruchowych.

Poznały i stosowały nazwy niektórych warzyw dyniowatych (dynia, cukinia, ogórek, melon, arbuz, kabaczek) Rozumiały potrzebę spożywania surowych i gotowanych warzyw dyniowatych. Poznały wartości odżywcze dyni oraz poznały przepis na placuszki dyniowe. Przestrzegały podstawowe zasady higieny podczas gotowania oraz przyrządzania posiłków. Rozwijały inwencję plastyczno-techniczną. Uczestniczyły w zabawach ruchowych z wykorzystaniem dyń. Dzieci witały się poprzez dyniowe powitanie, prowadziły rozmowę kierowaną w oparciu o wiersz „Dynia”. Dużym zainteresowaniem okazały się zabawy ruchowe z użyciem dyń:

  • Dyniowe kręgle: przewracanie kręgli przez chętne dzieci za pomocą dyni.
  • Slalom dyniowy: toczenie dyni po podłodze między pachołkami za pomocą rąk
  • Dyniowe zawody: podawanie sobie dyni w rzędzie różnymi sposobami.
  • Skoki przez dynie różnej wielkości.
  • Dyniowe kręgle: przewracanie kręgli przez chętne dzieci za pomocą dyni.
  • Slalom dyniowy: toczenie dyni po podłodze między pachołkami za pomocą rąk lub kija hokejowego.
  • Dynia górą – bokiem – dołem: podawanie sobie dyni w rzędzie różnymi sposobami.
  • Tor przeszkód: wybrane dzieci mają za zadanie przeskoczyć przez dynie różnej wielkości, następnie przewlec się przez szarfę, zrobić przysiad i wrócić na metę.


Tuptusie łamały sobie główki na „dyniowych łamigłówkach” oraz tańczyły dyniowy taniec wraz z wybranym partnerem przy muzyce wolnej i szybkiej. Ostatnim etapem była zabawa badawczo-praktyczna „Co ukrywa dynia w środku?”- wyżłobienie miąższu oraz pestek.
Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem oraz wszystkie przedszkolaki brały w nich czynny udział.Justyna Mazurczak

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót