Aktualności
Wydarzenia kulturalne

Kategoria: Wydarzenia kulturalne

2016.12.09 

"Jedwabny mural" w Milanówku. Już wkrótce uroczyste odsłonięcie malowidła!

Zapraszamy w sobotę 17 grudnia o godz. 13.45 na uroczyste odsłonięcie muralu podczas Wigilii Miejskiej. W centrum Milanówka przy ulicy Piłsudskiego 32, na ścianie budynku obok poczty, powstał pierwszy w naszym mieście „jedwabny” mural, upamiętniający szczególnie zasłużone dla Milanówka, a ciągle jeszcze mało znane postaci twórców polskiego jedwabnictwa, Henryka i Stanisławy Witaczków.

Autorką projektu, który zwyciężył w konkursie na mural inspirowany historią milanowskiego jedwabnictwa, jest Maja Tomaszewska, absolwentka Wydziału Architektury Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie, laureatka konkursów na projekty murali w Grodzisku Mazowieckim.

Jedwabny” mural malowała, na podstawie przygotowanego zgodnie z projektem szablonu, młodzież z Gimnazjum Społecznego Milanowskiego Towarzystwa Edukacyjnego pod kierownictwem nauczycielki plastyki - Agnieszki Krzysiak.

Zapraszamy do obejrzenia filmu autorstwa Piotra Śliwińskiego z telewizji GTV dokumentującego powstawanie malowidła. Film jest dostępny na stronie Stowarzyszenia Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego w zakładce Media:

http://stowarzyszeniemjm.pl/media/

Mural - to kolejna, po wystawie „Jedwabne Bogactwo Milanówka w czasach PRL-u”, część międzypokoleniowego projektu "Łączy nas jedwab" realizowanego przez Stowarzyszenie Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego w ramach Programu "Działaj Lokalnie".

Mural mógł powstać dzięki wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji WolnościUrzędu Miasta Milanówka, Milanowskiego Centrum Kultury, fundatorów nagrody dla autorki zwycięskiego projektu - Edyty i Andrzeja Stępników, PSS Społem w Grodzisku Mazowieckim – właściciela budynku, na którym namalowano mural oraz firmie PRO-BUD z Milanówka, która przygotowała ścianę pod malowidło.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację tego przedsięwzięcia.

Zapraszamy w sobotę 17 grudnia o godz. 13.45 na uroczyste odsłonięcie muralu podczas Wigilii Miejskiej.

Agnieszka Wojcierowska

koordynator projektu "Łączy nas jedwab"

Stowarzyszenie Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego

Więcej informacji i zdjęć na stronie Stowarzyszenia:

 

http://stowarzyszeniemjm.pl/2016/11/jak-powstawal-jedwabny-mural/

http://stowarzyszeniemjm.pl/2016/11/konkurs-na-projekt-muralu-w-milanowku-wygrala-pani-maja-tomaszewska/

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót