Aktualności
Ogólne

Kategoria: Ogólne

2016.12.09 

Wybudują nowe przedszkole w Otrębusach

Dobra wiadomość dla rodziców maluchów z Otrębus i Kań. Gmina Brwinów w przyszłym roku planuje budowę nowego przedszkola w sąsiedztwie Zespołu Szkół przy ul. Piaseckiego.

Przedsięwzięcie zostało wpisane do projektu budżetu na przyszły rok. Potrzebuje jeszcze akceptacji radnych, ale to najprawdopodobnej wyłącznie formalność. Skąd decyzja o budowie przedszkola właśnie w Otrębusach? – Analizujemy dane ludnościowe i liczbę dzieci w poszczególnych miejscowościach. W Otrębusach i Kaniach w każdym roczniku mamy w granicach czterdziestu kilku dzieci. Od 1 września 2016 r. wszedł obowiązek zapewnienia przez gminy miejsc dla dzieci 4-letnich. Od 1 września przyszłego roku taki obowiązek będzie dla dzieci 3-letnich. Jak każda gmina stanęlismy przed dylematem. Jeśli nie mam miejsc przedszkolnych musimy albo wybudowac swoje albo wykupić je w placówkach prywatnych. Koszty są takie same, ale standard opieki w przedszkolu publicznym jest większy. To bezsporne. Patrząc na te dane musieliśmy podjąć decyzję o budowie. A w Kaniach i Otrębusach dzieci jest najwięcej – wyjaśnia Arkadiusz Kosiński, burmistrz gminy Brwinów. – W Otrębusach co prawda funkcjonuje małe przedszkole, ale tylko dla 40 dzieci, tylko na dwie grupy – dodaje.

Budynek pomieści cztery oddziały. – Będzie charakterystyczny architektonicznie, bo zaprojektowany został podobnie jak szkoła w Otrębusach, czyli w kształcie kwadratu z dziedzińcem w środku. Oczywiście w dużo mniejszej skali. W tym roku dokonaliśmy jeszcze zmian w projekcie uwzględniając rozwiązania energetyczne związane z odzyskiwaniem ciepła, rekuperacją, pompami ciepła, aby przedszkole było tańsze w eksploatacji. Kosztorys mamy na 6,5 mln zł. Jesteśmy przygotowani do tego, żeby ogłosić przetarg. Chcemy rozpocząć budowę jak tylko warunki zimowe ustąpią, czyli w marcu lub na przełomie kwietnia i 1 września 2018 r. oddzać budynek do użytkowania – mówi burmistrz Kosiński.

Przedszkole będzie zlokalizowane w sąsiedztwie Zespołu Szkół. – Za budynkiem gimnazjum jest olbrzymi parking. Za nim jest miejsce na przedszkole. W ten sposób powstanie kompleks oświatowy, ale przedszkole będzie osobnym budynkiem, odgrodzonym, więc nie ma ryzyka, że starsi uczniowie będą mieli tam wstęp. Z jednej strony piękny park, z drugiej łąki, ten teren jest naprawdę fantastyczny – brwinowski włodarz.


żródło: http://wiadomosci.wpr24.pl

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót