Aktualności
Wydarzenia kulturalne

Kategoria: Wydarzenia kulturalne

2017.01.26 

Kolejne spotkanie z cyklu Nasze Korzenie w Muzeum Dulag 121

28 stycznia o godzinie 15:00 zapraszamy do Muzeum Dulag 121 na spotkanie z cyklu "Nasze Korzenie". Spotkanie pt. „Biblioteki cyfrowe – czego możemy dowiedzieć się z nich o przodkach” poprowadzi Alan Jakman - specjalista z zakresu genealogii i redaktor miesięcznika „More Maiorum”. Zapraszamy serdecznie, wstęp wolny.

Biblioteki cyfrowe – czego możemy dowiedzieć się z nich o przodkach

Kolejne spotkanie z cyklu genealogicznego „Nasze Korzenie”, zatytułowane „Biblioteki cyfrowe – czego możemy dowiedzieć się z nich o przodkach” odbędzie się w sobotę 28 stycznia 2017 r. o godzinie 15. Po raz drugi gościem w Muzeum Dulag 121 będzie pan Alan Jakman, genealog i redaktor miesięcznika „More Maiorum”.

 

Znaczna większość genealogów zwykła prowadzić swoje poszukiwania badając przeszłość rodzin w oparciu o akta metrykalne. Ale one dostarczają jedynie podstawowych danych: imion, nazwisk i dat urodzin, ślubów czy zgonów. Tymczasem skarbnicą wiedzy dla genealogów mogą być również biblioteki cyfrowe. Poszukiwacze wiedzy o przeszłości swoich rodzin w następnym etapie badań postępują mniej standardowo i zdobywa znacznie ciekawsze informacje korzystając z zasobów bibliotek cyfrowych. Kto nie chciałby przeczytać, że jego pradziadek prosił o zwrot zgubionej legitymacji? Albo że krewni wywołali bójkę w jednej z restauracji? A może w gazecie opublikowano nekrolog prababci? Dawne gazety, książki telefoniczne, monografie miejscowości, fotografie i wiele innych ciekawych archiwaliów znajdujących się w bibliotekach cyfrowych to skarbnica wiedzy o naszych przodkach. Warto nauczyć się z nich korzystać, by poznać swoich przodków bliżej i od całkiem innej strony.

Alan Jakman – student III roku dziennikarstwa (specjalizacja PR i ekonomia). Od ponad 8 lat interesuje się genealogią, w tym czasie ustalił, że jego przodkowie po mieczu osiedlili się w połowie XVII wieku w Górach Orlickich jako niemieccy osadnicy. Zainteresowany także historią miasta rodzinnego – Bielska-Białej. Pomysłodawca powstania jedynego polskiego miesięcznika genealogicznego „More Maiorum” i jego redaktor naczelny.

Wstęp na spotkanie jest wolny. Zapraszamy.

 

Inne wydarzenia:

29 stycznia (niedziela), godz.17:00

Spotkanie z cyklu Karty Historii  - „Powstanie styczniowe w ocenie Józefa Piłsudskiego”

Z okazji rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego Muzeum Dulag 121 zaprasza w niedzielę na spotkanie z dr Krzysztofem Jabłonką, który wygłosi prelekcję pt.: „Powstanie Styczniowe w ocenie Józefa Piłsudskiego”.

Klub Młodego Historyka

Przypominamy, że we wtorki i soboty w Muzeum Dulag 121 odbywają się spotkania Klubu Bardzo Młodego Historyka dla dzieci w wieku 7 – 12 lat, a w poniedziałki spotkania Klubu Młodego Historyka dla gimnazjalistów. Na bezpłatne zajęcia klubowe dla gimnazjalistów (poniedziałki, godz. 15:30 – 17:30) są jeszcze wolne miejsca. Zapraszamy serdecznie – zapisy tel.: (22) 758 86 63, kom: 696-591-295.

Zobacz całą ofertę edukacyjną Muzeum Dulag 121 http://dulag121.pl/edukacja

Lekcja historii o Powstaniu Styczniowym

W związku ze zbliżającą się 154. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego Muzeum Dulag 121 przygotowało lekcje okolicznościowe i wyjazdowe poświęcone temu wydarzeniu. Zachęcamy szkoły i placówki oświatowe do skorzystania z naszej oferty. Szczegółowe informacje na stronie internetowej

http://dulag121.pl/2017/01/wielka-wojna-partyzancka-polakow-lekcja-o-powstaniu-styczniowym

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót