Aktualności
Wydarzenia kulturalne

Kategoria: Wydarzenia kulturalne

2017.01.23 

Kolejne Karty Historii w Muzeum Dulag 121

Z okazji 154. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, Muzeum Dulag 121 zaprasza na niezwykłe spotkanie z historią zatytułowane „Powstanie styczniowe w ocenie i działaniach Józefa Piłsudskiego”. Spotkanie, organizowane w ramach cyklu "Karty Historii", poprowadzi dr Krzysztof Jabłonka - kustosz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. 

Na spotkanie zapraszamy w najbliższą niedzielę, 29 stycznia 2017 r. o godzinie 17:00 do Muzeum Dulag 121 (ul. 3 Maja 8A, Pruszków). Wstęp wolny. Więcej informacji o spotkaniu na stronie internetowej www.dulag121.pl

Powstanie styczniowe w ocenie i działaniach Józefa Piłsudskiego

Muzeum Dulag 121 zaprasza na spotkanie z cyklu „Karty Historii” zatytułowane „Powstanie styczniowe w ocenie i działaniach Józefa Piłsudskiego”. Spotkanie, które poprowadzi dr Krzysztof Jabłonka, odbędzie się w niedzielę, 29 stycznia 2017 r. o godzinie 17:00 w siedzibie Muzeum Dulag 121 (ul. 3 Maja 8A, Pruszków).

W roku 1913, w rocznicę wybuchu powstania styczniowego, Józef Piłsudski wygłosił w Krakowie cykl wykładów, w których wyraźnie rozdzielił cześć i szacunek dla poświęcenia i męstwa powstańców styczniowych od nieudolności i niekonsekwencji jego przeprowadzenia przez niektórych dowódców. Dlatego Powstanie 1863 widział on jako etap "dorastania" do niepodległego i suwerennego bytu politycznego odrodzonej Polski. Widział ją, na wzór powstania i powstańczej pieczęci, połączoną z Litwą, Białorusią i Ukrainą, stąd jego walka o oswobodzenie również tych ziem i przymierze zbrojne z Ukrainą, wyzwolenie Kijowa w 1920 r. i połowy jej ziem do Dniepru. To dzięki decyzjom Piłsudskiego jako Wodza Naczelnego, żyjący jeszcze powstańcy otrzymali wojskowe mundury i honorowe miejsce w pamięci wyzwolonego narodu.

 

Z okazji 154. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, w roku 2017 ogłoszonym przez Sejm RP Rokiem Józefa Piłsudskiego, warto spojrzeć na Powstanie 1863 oczami Marszałka.

 

Serdecznie zapraszamy na spotkanie. Wstęp wolny.

 

Krzysztof Jabłonka - kustosz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Wykładowca i nauczyciel historii. W latach 1991-2000 dyplomata polski na wschodzie w Ambasadzie RP w Moskwie oraz konsulatach w Charkowie i Grodnie. Współpracownik Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" w dziale upamiętniania miejsc polskich na Syberii, Ukrainie, Białorusi, Litwie i Łotwie. Badacz Syberii i losów Polaków tam zesłanych, zwłaszcza powstania zabajkalskiego i dwóch braci Piłsudskich: Józefa (zesłanego nad Bajkał) i Bronisława (zesłanego na wyspę Sachalin). Autor książki "Wielkie bitwy Polaków" (2007) oraz kilkunastu innych,  opisujących dzieje oręża polskiego.

 

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót