Aktualności
Wydarzenia kulturalne

Kategoria: Wydarzenia kulturalne

2017.05.05 

Kanie świętują 640-lecie

Z okazji 640-lecia Kanie zapraszają na festyn 13 maja. Bawimy się od godz. 15.00 do 21.30 na terenie Szkoły Jazdy Konnej Pa-ta-taj, Kanie, ul. Krótka 9. W programie mnóstwo atrakcji, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, młodych i młodych od dawna.

Dziesięć lat temu Kanie obchodziły swoje 160 „urodziny”, a w tym roku obchodzą 640-lecie. Co się stało, że przez dziesięć lat postarzały się tak bardzo?

Okazuje się, że najwcześniejsza znana wzmianka o Kaniach sięga 1377 roku. Wtedy książę Janusz I nadał braciom Stanisławowi i Tomasławowi z Parzniewa przywilej własności szlacheckiej na wieś Kanie (*). Warto przypomnieć, że królem Polski był wówczas Ludwik Węgierski, ojciec późniejszej królowej Jadwigi (która urodziła się 3 lata wcześniej), do bitwy pod Grunwaldem upłyną jeszcze 33 lata, a Władysław Jagiełło jest już Wielkim Księciem Litewskim. Zainteresowanych wartością tego nadania informuję, że w 1425r sprzedano Kanie Dziersławowi z Parzniewa za 100 kop groszy pospolitych. Jeśli ktoś sądzi, że cena prawie pięćdziesiąt lat wcześniej była znacząco inna, przypominam, że w średniowieczu żyło się spokojniej, zmiany dokonywały się nieporównanie wolniej, także dlatego, że prędkości transferu danych nie liczyło się w gigabajtach na sekundę, tylko w kilometrach na dobę, a konny posłaniec przejeżdżał ich około 30 dziennie.

Osadnictwo na terenie Kań istniało o wiele wcześniej. Jeszcze w średniowieczu pracowały tu dymarki do wytopu żelaza, a od połowy II w. p.n.e. przez cztery wieki funkcjonowały tu dwie osady hutnicze należące do Mazowieckiego Centrum Metalurgicznego, jednak nic nie wiadomo, by wówczas posługiwano się nazwą Kanie.

 

Z okazji 640-lecia Kanie zapraszają na festyn 13 maja. Bawimy się od godz. 15.00 do 21.30 na terenie Szkoły Jazdy Konnej Pa-ta-taj, Kanie, ul. Krótka 9. W programie mnóstwo atrakcji, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, młodych i młodych od dawna. Dla najmłodszych zabawy, konkursy, zjeżdżalnia, górka wspinaczkowa, ogromne zabawki dmuchane i byk – rodeo. Dla wszystkich atrakcje w osadzie wikingów: pokazy walk, rzucanie toporkami do celu, życie codzienne, stroje z epoki. Poza tym tor łuczniczy, strzelanie z broni pneumatycznej (pistolet, karabin), kramy z rękodziełem, warsztaty plastyczne Caramel i Fabryka Sztuki. Festyn rozpocznie Milanowska Orkiestra Dęta. Ponadto koncert zespołu Blueberry Hill i potańcówka „na dechach”, tym razem na parkiecie, pod wielkim namiotem, ze światłami, laserami, dymem scenicznym…

Festyn finansowany jest wyłącznie z funduszu sołeckiego wsi Kanie. W imieniu organizatorów, sołtysa Jacka Jankowskiego i rady sołeckiej, serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.

 

W PROGRAMIE

15.00 – otwarcie Festynu,

15.00 – do zmroku – wielkie zabawki dmuchane dla dzieci,

kiermasz rękodzieła,

klasyczne strzelanie sportowe (tarcze olimpijskie, karabinek, pistolet)

15.15 – 15.45 – Milanowska Orkiestra Dęta im. Feliksa Dzierżanowskiego, dyryguje kapelmistrz Tomasz Delimat,

15.45 – do zmroku – warsztaty plastyczne „Caramel” i „Fabryka Sztuki”,

Drużyna Wikingów „Utlagar Hirde”: tkactwo, barwierstwo,

rogownictwo, kowalstwo, kuchnia średniowieczna, zbrojownia,

sztuka przetrwania,

16.30 – do zmroku – warsztaty animacyjne dla dzieci „BajOLAndia”: tańce

animacyjne, bańki na sznurkach, chusta Klanzy, zabawy z linami,

zabawy sportowe,

19.30 – 21.30 – koncert Blueberry Hill

 

(*) za: Słownik historyczno-geograficzny ziem polskich w średniowieczu (edycja elektroniczna), redakcja ogólna: Tomasz Jurek, opracowanie informatyczne: Stanisław Prinke

© 2010-2016 Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk

Katarzyna Kotowska

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót