Aktualności
Wydarzenia kulturalne

Kategoria: Wydarzenia kulturalne

2017.05.05 

Z Kresów przez Mandżurię do Wolnej Polski

W ramach cyklu Nasze Korzenie 13 maja o godz. 17. w Muzeum Dulag 121 odbędzie się spotkanie z Andrzejem Piotrem Lesieckim zatytułowane „Z Kresów przez Mandżurię do Wolnej Polski”. Podczas spotkania usłyszymy opowieść o dziejach rodu Lesieckich herbu Nałęcz od XV do XIX wieku. Poznamy losy rodziny Lesieckich na Lubelszczyźnie i Wołyniu oraz na Dalekim Wschodzie, gdzie Lesieccy uczestniczyli w budowie Wschodniochińskiej Linii Kolejowej w Mandżurii w latach 1898-1903. Zapraszamy serdecznie na spotkanie - wstęp wolny.

13 maja, w sobotę, o godz. 17:00 w ramach cyklu Nasze Korzenie w Muzeum Dulag 121 odbędzie się spotkanie „Z Kresów przez Mandżurię do Wolnej Polski”. Gościem spotkania będzie Andrzej Piotr Lesiecki, który opowie o niezwykłych losach swojej rodziny oraz wydarzeniach historycznych, które stały się jej udziałem podczas pobytu na Dalekim Wschodzie.

Atrakcją spotkania będzie pokaz slajdów, podczas którego Andrzej Piotr Lesiecki zaprezentuje genealogiczne spojrzenie na rodzinę Lesieckich herbu Nałęcz ukazując jej dzieje od XV wieku, kiedy to zamieszkiwała na Lubelszczyźnie i dalsze, na Wołyniu, gdzie rodzina osiadła na przełomie XVIII i XIX wieku. Usłyszymy również o roli, jaką Lesieccy odegrali podczas budowy Wschodniochińskiej Linii Kolejowej w Mandżurii w latach 1898-1903, a także o życiu rodziny, która mieszkała w Harbinie (dawniej Charbinie) aż do 1921 roku. Prowadzący spotkanie opowie również o powrocie rodziny Lesieckich do wolnej Polski w latach 20. XX wieku oraz czasach okupacji niemieckiej i Powstania Warszawskiego, podczas którego część rodziny Lesieckich została wypędzona z Warszawy i znalazła się w obozie Dulag 121. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną m.in.: listy Józefa Dawida Lesieckiego z roku 1901, a także pamiętniki Wiktora Lesieckiego ukazujące jego dzieciństwo i lata szkolne w mandżurskim Harbinie do roku 1921. Zapraszamy serdecznie na spotkanie. Wstęp wolny.

 

Andrzej Piotr Lesiecki (ur. 1938 w Warszawie) – świadek historii obozu przejściowego Dulag 121. Absolwent Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Warszawie - kierunek zielarski. Wiceprzewodniczący Zarządu Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego. Członek Koła Nałęczów. Pasjonat, znawca i miłośnik historii oraz genealogii. Propagator medycyny naturalnej.

 

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót