Aktualności
Wydarzenia kulturalne

Kategoria: Wydarzenia kulturalne

2017.05.12 

Noc Muzeów 2017 w Muzeum Dulag 121

Zapraszamy na Noc Muzeów 2017 w Muzeum Dulag 121, Ul. 3 Maja 8A Pruszków, 20 / 21 maja 2017 w godzinach 16:00 – 1:00.

 

Przed nami największe majowe wydarzenie kulturalne, czyli Noc Muzeów. Już po raz siódmy Muzeum Dulag 121 jako powiatowa instytucja kultury weźmie udział w tej popularnej imprezie, która co roku odbywa się w ponad 120 miastach w Europie, a od 2003 roku także  w kilkudziesięciu miastach w całej Polsce. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów, która przypada z 20 na 21 maja (noc z soboty na niedzielę), muzea, instytucje kultury, archiwa i galerie w całym kraju będą czynne do późnych godzin nocnych oferując zwiedzającym nie tylko obejrzenie swoich stałych ekspozycji, ale także dodatkowe atrakcje: koncerty, spektakle i warsztaty oraz zwiedzanie miejsc, które na co dzień są niedostępne dla publiczności.

Muzeum Dulag 121 zaprasza na Noc Muzeów już od godziny 16:00. W programie każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie, zarówno pasjonaci historii II wojny światowej i Powstania Warszawskiego, jak i miłośnicy historii Pruszkowa. Od godz. 16:00 w Muzeum Dulag 121 dla zwiedzających dostępna będzie wystawa stała, opowiadająca o Exodusie ludności cywilnej stolicy w kontekście historii Powstania Warszawskiego. Wystawa ukazuje dzieje wysiedlenia przez Niemców mieszkańców z walczącej Warszawy oraz opowiada o ich uwięzieniu i pobycie w utworzonym przez hitlerowców w Pruszkowie obozie Dulag 121 . Aby umożliwić zwiedzającym lepsze poznanie historii obozu i jego topografii Muzeum Dulag 121 zorganizuje w Noc Muzeów dwa nocne spacery (o godz. 21. i 23.) po terenie dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego, gdzie mieścił się obóz. Trasa spacerów obejmie miejsca pamięci oraz zachowane do dziś zabytki architektury. Grupy spacerowe poprowadzi jako przewodnik Szymon Kucharski – znawca dziejów Pruszkowa.

W programie Nocy Muzeów zaplanowano również zajęcia dla rodzin z dziećmi i młodzieży. W godz. 16:00 – 19:00 przez siedzibą Muzeum Dulag 121 (ul. 3 Maja 8a, Pruszków) odbędą się warsztaty historyczne i zajęcia plastyczne pod hasłem „Jak powstawał Pruszków”. Poprowadzą muzealni animatorzy wykorzystując wielkoformatowe mapy. W planach są także gry i zabawy, dzięki którym będzie można poznać zabytki i dawne budowle przemysłowe znajdujące się na terenie miasta. Historię przemysłowego Pruszkowa przybliżą dzieciom i młodzieży przedmioty związane z działalnością pruszkowskich fabryk i zakładów przemysłowych okresu międzywojennego.

Noc Muzeów to ostatni moment, aby zobaczyć w Muzeum Dulag 121 wystawę czasową „Kobiety Pistolety”, którą przygotowało Muzeum Stutthof ze Sztutowa. Wystawa upamiętnia losy 40 sanitariuszek i łączniczek biorących udział w Powstaniu Warszawskim na Mokotowie, które po upadku tej dzielnicy Warszawy znalazły się w obozie Dulag 121 w Pruszkowie, a następnie trafiły do obozu koncentracyjnego Stutthof. Wystawa „Kobiety Pistolety” będzie dostępna dla zwiedzających od godz. 16:00 do zmroku.

O godz. 18:00 w siedzibie muzeum rozpocznie się projekcja filmu dokumentalnego ,,Exodus Warszawy 1944’’ w reżyserii Grzegorza Szuplewskiego. Nakręcony na 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego dokument „Exodus Warszawy 1944” był pierwszą produkcją, która w rzetelny sposób przedstawiała temat wypędzenia ludności cywilnej ze stolicy podczas Powstania Warszawskiego i tuż po jego zakończeniu. Film opowiada historię exodusu, pokazując kolejne jego etapy: wybuch powstania, wyjście z Warszawy, pobyt w obozach przejściowych w Pruszkowie, Ursusie i Piastowie oraz akcję pomocową, jaką zorganizowały m.in. Rada Główna Opiekuńcza i Armia Krajowa.

Aby tradycji stało się za dość, jak co roku podczas Nocy Muzeów, w  Muzeum Dulag 121 gościć będzie orkiestra dęta ,,Pruszkowianka”. Zespół wystąpi pod batutą Adama Malcherka, a podczas plenerowego koncertu, w godz. 21:00 – 22:00,  zabrzmią pieśni i piosenki w aranżacji na instrumenty dęte, z udziałem solistów: Elżbiety Stasiak (sopran) i Mirosława Starza (tenor). Muzeum Dulag 121 zaprasza gości Nocy Muzeów na żołnierską grochówkę, która serwowana będzie do opróżnienia kotła!

Zapraszamy serdecznie w gościnne progi Muzeum Dulag 121. Do zobaczenia w Noc Muzeów.

 

Program:

Godz. 16:00 – 24.00
Zwiedzanie ekspozycji stałej Muzeum Dulag 121 oraz wystawy czasowej „Kobiety Pistolety
”.
Wystawa „Kobiety Pistolety” opowiada o losach 40 sanitariuszek i łączniczek z Mokotowa biorących udział w Powstaniu Warszawskich, które trafiły do obozu Dulag 121, a następnie jako jeńcy wojenni do KL Stutthof.

16:00-19:00  - Warsztaty plastyczne dla dzieci z elementami historii lokalnej

16.00, 17.00, 18.00 - Warsztaty dla dzieci Jak powstawał Pruszków.
W ramach warsztatów animatorzy Muzeum Dulag 121 zaproszą dzieci do wspólnej zabawy na mapach oraz odkrywania historii Pruszkowa poprzez gry i konkursy.

18.00 – 18.45 - Projekcja filmu dokumentalnego Exodus Warszawy 1944 (2004).
Dokument Exodus Warszawy 1944, w reżyserii Grzegorza Szuplewskiego był pierwszą produkcją, która w rzetelny sposób przedstawiała temat wypędzenia ludności cywilnej ze stolicy podczas Powstania Warszawskiego i tuż po jego zakończeniu. Film pokazuje wybuch powstania, wyjście z Warszawy, pobyt w obozach przejściowych w Pruszkowie, Ursusie i Piastowie oraz akcję pomocową, jaką zorganizowały m.in. Rada Główna Opiekuńcza i Armia Krajowa.

21.00 – 22:00 Koncert Orkiestry Dętej „Pruszkowianka”.
Podczas koncertu „Pruszkowianki” pod batutą Adama Malcherka, w klimatycznej scenerii wieczoru zabrzmią pieśni i piosenki w aranżacji na instrumenty dęte.

21.00 – 22.45 (spacer 1) 23.00 – 00.45 (spacer 2)
Nocny spacer po terenie byłego obozu Dulag 121 poprowadzi Szymon Kucharski.

Niezastąpiony przewodnik, znawca i pasjonat historii Pruszkowa Szymon Kucharski poprowadzi po zakamarkach dawnych Warsztatów Kolejowych, opowiadając o ich burzliwej XIX i XX wiecznej historii.

Podczas Nocy Muzeów częstujemy grochówką – do opróżnienia kotła!

Wstęp wolny.

Więcej informacji na stronie www.dulag121.pl

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót