Aktualności
Ogólne

Kategoria: Ogólne

2017.06.26 

Wakacyjne bezpłatne warsztaty teatralne dla młodzieży

Po raz trzeci w Pruszkowie odbywać się będą warsztaty teatralne w ramach ogólnopolskiego programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego "Lato w Teatrze". Projekt zatytułowany "Swój? Obcy? Teatralny Teren Badań" rusza już w lipcu. Do udziału zaproszona jest młodzież w wieku 13-19 lat.

Co będziemy robić?

 

Myślą przewodnią tegorocznych warsztatów będzie teatralne zbadanie pojęć „swój” i „obcy” z dwóch perspektyw: "Ja - swój wśród obcych" oraz "Ja – obcy wśród swoich". Instruktorzy i uczestnicy będą rozmawiać o tym, na ile "obco" lub "swojsko" czują się wśród rówieśników, rodziny, najbliższych, w swoim mieście. Podczas warsztatów młodzież będzie miała okazję przekuć własne refleksje, spostrzeżenia, wnioski dotyczące głównego tematu "swojskości" i "obcości" w formę autorskiej, teatralnej wypowiedzi, którą następnie zaprezentują dwukrotnie przed szerszą publicznością.

 

W programie warsztatów znajdą się:

 

- warsztaty teatralne będą się składać z elementów opartych przede wszystkim na eksploracji ciała, głosu irekwizytu w przestrzeni. Ćwiczenia grupowe wykorzystujące różne techniki skupienia i koncentracji uwagi pomogą w świadomym reagowaniu na obecność innych w teatrze. Ponadto

wszystkie ćwiczenia i gry teatralne będą tematycznie oscylować wokół głównego tematu.

- warsztaty muzyczne to praca z głosem ludzkim. Chcemy wypróbować różne techniki śpiewu: chór, rapowanie, melorecytację i włączyć je do spektaklu jako sposób wyrażenia indywidualnych i zbiorowych emocji, przeżyć.

- warsztaty taneczne – taniec współczesny, kontakt improwizacje. Potraktujemy taniec jako środek wypowiedzi oraz sposób budowania przestrzeni dialogu z widzem. Zajęcia obejmą formy tańca współczesnego i kontaktu improwizacji. Improwizacja pozwala na użycie każdego, niczym nieograniczonego ruchu, ponieważ nie ma w jej założeniu właściwego i niewłaściwego ruchu.

- drama kształtuje z jednej strony umiejętności społeczne i intelektualne, takie jak: praca w grupie, współdziałanie, umiejętności efektywnej komunikacji, empatii; z drugiej zaś pozwala na wyrażenie

siebie — własnych uczuć, myśli i doświadczeń.

 

Zajęcia są całkowicie bezpłatne. Będą się odbywać codziennie, po 6 godzin. Organizator zapewni podczas trwania warsztatów drobny poczęstunek oraz niezbędne materiały.

 

Dla kogo?

 

Do udziału w projekcie "Swój? Obcy? Teatralny Teren Badań" zapraszamy młodzież w wieku 13-19 lat.

 

Kiedy i gdzie?

 

Zajęcia  odbywać się będą w terminie 10 - 24 lipca 2017 r. (jedyny dzień wolny wypadnie w niedzielę, 16 lipca) w Szkole Podstawowej nr. 6, przy ul. Lipowej 31 w Pruszkowie. Publiczne pokazy przygotowanego spektaklu odbędą się 23 i 24 lipca.

 

Organizatorem warsztatów jest Fundacja Wspierania Edukacji i Rozwoju „Innowatorium”. Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Rekrutacja

Zgłoszenia do udziału w warsztatach można przesyłać do 2 lipca 2017 na adres swoj.obcy@innowatorium.org lub wypełniając formularz on-line na stronie www.innowatorium.org

 

 

Co to jest „Lato w teatrze”?

 

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w

Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

W aktualnej 10. edycji programu dofinansowanie otrzymały 42 ośrodki z całej Polski – 19 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury. Beneficjenci, którzy organizowali u siebie Lato w teatrze w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie, mają za zadanie wspólnie zrealizować projekt z instytucją lub organizacją partnerską, nie biorącą dotychczas udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 6 ośrodkom.

W tegorocznej edycji programu weźmie łącznie udział ponad 1500 uczestników. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą napoznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórczewyrażenie siebie i zabawę teatrem.

 

Więcej na temat programu na: www.latowteatrze.pl oraz Facebook.com/programLatowteatrze

 

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót