Wydarzenia kulturalne
Wydarzenia kulturalne

Kategoria: Wydarzenia kulturalne

2010.02.08 

Spektakl teatru "Ateneum" pt. "Stacyjka Zdrój" w Mateczniku Mazowsze

28 lutego o godzinie 17:00 w sali Matecznika odbędzie spektakl teatru „Ateneum” pod reżyserią Adama Opatowicza oraz Andrzeja Poniedzielskiego pt. „Stacyjka Zdrój”. Sztuka odbędzie się w ramach programu „ Teatr na niedzielę”.  Wystąpią między innymi: Artur Barciś, Piotr Fronczewski, Krystyna Tkacz, Krzysztof Tyniec oraz inni.  Bilety od 50 zł do nabycia w Karolinie w kasie zespołu tel: 022 208 81 08.

Przedstawienie muzyczne, choć w znacznej mierze też i liryczno-podróżnicze. Podróż to szczególna, w dobrze znane... i jeszcze bliżej nieznane. Przewodnicy są wyjątkowi - Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski, czyli STARSI PANOWIE DWAJ, ale jakże jedyni.
W spektaklu piosenki z "Kabaretu Starszych Panów", m.in.: "Kutno", "Tanie dranie", "Upiorny twist", "Seanse spirytystyczne", "Addio, pomidory", "Jak zatrzymać tę chwilę", "Herbatka".

 

 

 

 

 

 

 

 

Obsada:

HRABINA HRR.

- Dorota Nowakowska

MIŁOSŁAWA

- Katarzyna Łochowska

WDOWA PO DR PR.

- Krystyna Tkacz

IMGŁOGENA

- Magdalena Zawadzka

 

PREZES OMEGA

- Piotr Fronczewski

KSIĄDRZEM LUC

- Jerzy Kamas

YOUPITER

- Krzysztof Tyniec

ZMYSŁAW

- Dariusz Wnuk

ÓW - UFFNY

- Artur Barciś

ÓW - NIEUFNY

- Tomasz Kozłowicz

DRAKULLA

- Bartłomiej Nowosielski

 

KWARTET IM. CZASTUSZKIEWICZA

 

- Marek Lewandowski

 

- Jan Janga Tomaszewski

 

- Grzegorz Damięcki

POETA SMUTKU - P.S. - Andrzej Poniedzielski

GRA ZESPÓŁ KAMERALNY pod kierunkiem
Wojciecha Borkowskiego/Tomasza Bajerskiego


Opinie o spektaklu:

 

pasek

 

Jan Bończa-Szabłowski
"Po latach w zaświatach"

 

To przedstawienie jest jak kawa po wiedeńsku w eleganckiej restauracji. Wybornie zaparzona i podana w markowej porcelanie.
(...) W gronie pań uwagę zwraca Krystyna Tkacz jako pełna temperamentu wdowa po dr. Praszczatku, śpiewająca balladę o tymże osobniku. Majstersztykiem są także zaloty pełnego werwy uzbrojonego w pereł sznur strażaka (Artur Barciś) do znudzonej, choć rozbudzonej erotycznie hrabiny (Dorota Nowakowska). Mistrzem ceremonii jest niejaki YouPiter - Krzysztof Tyniec - spec od upiornego twista. W tamtym "zaświecie" nie może zabraknąć istot, które dopiero teraz mają szansę nadrobić zaległości w miłości. Jest więc liryczny Zmysław Dariusza Wnuka, wykonujący m.in. "To było tak" i promienna Miłosława Katarzyny Łochowskiej z nostalgią śpiewająca "Mój śnie". Od czasów Wasowskiego i Przybory liczba tanich drani podwoiła się, stąd w spektaklu podejrzani osobnicy występują w kwartecie. Krótko, ale jakże pięknie pojawia się prezes Omega w interpretacji Piotra Fronczewskiego. A przewodnikiem jest Poeta Smutku Andrzej Poniedzielski, wyznający zasadę: rzeczywistość zanurzona w poezji traci na wadze tyle, że łatwiej ją znieść.

Jan Bończa-Szabłowski, "Po latach w zaświatach", Życie Warszawy nr 94, 21.04.2008

 

 

Dorota Kowalkowska
"Z szafy wypada przystojny trup"

"Zaczynamy, tak jak niegdyś od kupletów, które mają do odbioru być podnietą" - tak śpiewali blisko pół wieku temu twórcy Kabaretu Starszych Panów, czyli Jerzy Wasowski i Jeremi Przybora. Po wielu latach ich piosenki postanowili odkurzyć Andrzej Poniedzielski i Adam Opatowicz z zespołem Teatru Ateneum. Skomponowana jako spektakl muzyczno-poetycki "Stacyjka Zdrój" to wysmakowana, może już nieco staroświecka rozrywka. I w tej staroświeckości zasadza się jej urok - dawnej wytworności, językowej elegancji, kameralnego spotkania w saloniku. (...)
Twórcom-aranżerom tego poetyckiego wieczoru udało się przywołać nastrój czarownego dowcipu i zapewnić niezobowiązującą rozrywkę. Po raz kolejny rodzi się myśl, że piosenki Kabaretu Starszych Panów są żywe i (by sparafrazować słowa jednej z nich) nie wypadają z teatralnej szafy "trupem".

Dorota Kowalkowska, Nowa Siła Krytyczna, 5.05.2008

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót