Aktualności
Wydarzenia kulturalne

Kategoria: Wydarzenia kulturalne

2017.09.07 

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Dulag 121

Serdecznie zapraszamy na zbliżające się spacery w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa organizowane przez Muzeum Dulag 121.

„Dziedzictwo przyrody nieożywionej w Pruszkowie” – spacer organizowany przez Muzeum Dulag 121 w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

W ramach 25. Europejskich Dni Dziedzictwa Maksym Gołoś Starosta Pruszkowski oraz Muzeum Dulag 121 zapraszają na spacer poświęcony geointerpretacji obiektów przyrody nieożywionej na terenie Pruszkowa. Edukacyjny spacer historyczny zatytułowany „Dziedzictwo przyrody nieożywionej w Pruszkowie” poprowadzą prof. Maria Górska-Zabielska i dr Ryszard Zabielski.

Podczas spaceru mowa będzie o czasach, kiedy na  terenie obecnego Pruszkowa rozprzestrzeniała się pokrywa grubego lodu oraz o procesach geologicznych, które w głównej mierze odpowiedzialne były za dzisiejszy kształt tutejszej rzeźby terenu. Nie zabraknie również informacji o geologicznych osadach i ich zróżnicowanej genezie oraz o formach ich występowania. Prowadzący wytłumaczą uczestnikom spaceru i zinterpretują genezę wszystkich tych form przyrody nieożywionej, które świadczą o przeszłości geologicznej miasta. Teren obecnego Pruszkowa cechuje bogata georóżnorodność, dzięki której istnieje potencjał do kształtowania interesującego wizerunku miasta oraz jego zrównoważonego rozwoju.

Termin: 9.09.2017 (sobota), godzina 16.00

Miejsce zbiórki: Park Bersohna (skwer przy dworcu PKP Pruszków)

,,Czas cegły i czas natury. Rola i ewolucja »Glinek Hosera«” – spacer organizowany przez Muzeum Dulag 121 w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

 

Muzeum Dulag 121 serdecznie zaprasza na spacer edukacyjny  zatytułowany ,,Czas cegły i czas natury. Rola i ewolucja »Glinek Hosera«”. Wydarzenie odbędzie się w ramach 25. Europejskich Dni Dziedzictwa 16 września 2017 roku.

Głównym celem spaceru jest zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób przemysłowa historia miasta wpłynęła na przyrodę i krajobraz współczesnego Pruszkowa. By lepiej zrozumieć, jak działalność człowieka stworzyła jeden z najpiękniejszych pruszkowskich parków - Park „Mazowsze” - przypomnimy sobie pruszkowskie dzieje rodziny Hoserów i ich wkład w ukształtowanie tzw. ,,glinek Hosera”. Intensywne wydobycie gliny i pracujące na pełnych obrotach cegielnie wraz z szybko rosnącym zapotrzebowaniem na mieszkania dla robotników na przełomie XIX i XX wieku zapewniały ludziom pracę. Właśnie taka cegielnia działała od końca XIX wieku na terenie obecnego Parku „Mazowsze”. Po wyczerpaniu złóż i utworzenia stawów, glinki straciły swe dawne znaczenie gospodarcze, ale uzyskały nowe: rekreacyjno-przyrodnicze, które utrzymuje się do dziś. W trakcie spaceru poznamy zarówno historię ,,glinek” i Szkółek Żbikowskich, jak i będziemy mieć okazję przyjrzeć się bliżej faunie i florze tego niezwykłego miejsca w Pruszkowie oraz poznać, w jaki sposób ten teren służy lokalnej społeczności. Spacer poprowadzą Aleksandra Wojda i Angelika Sobańska.

Termin: 16.09.2017 (sobota), godzina 16.00

Miejsce zbiórki: Szkółki Żbikowskie przy ul. Żbikowskiej 51

 

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót