Aktualności
Ogólne

Kategoria: Ogólne

2017.09.08 

Marsz Pamięci: Zostań rekonstruktorem!

1 października 2017 r. ulicami Warszawy i Pruszkowa przejdzie „Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących im Pomoc”. Serdecznie zachęcamy mieszkańców Pruszkowa i wszystkich, którzy pragną czynnie pielęgnować pamięć o wypędzenie ludności cywilnej, do aktywnego udziału w marszu w charakterze rekonstruktora oraz w jego przygotowaniu. Wszystkich chętnych zapraszamy na warsztaty przygotowawcze, które przeprowadzi doświadczona rekonstruktorka Małgorzata Retkowska.

Organizując Marsz Pamięci pragniemy upamiętnić wszystkich, którzy w 1944 roku przeżyli gehennę wypędzenia z Warszawy i pobytu w obozie Dulag 121, a także tych, którzy ofiarnie nieśli im wówczas pomoc. Pochód przebranych za powstańców oraz wypędzonych Warszawiaków rekonstruktorów przejdzie symboliczną trasą z Placu Krasińskich do Śródmieścia, a następnie przez Pruszków na teren byłego obozu przejściowego, nawiązując do dróg, którymi między początkiem sierpnia a połową października podążały kolumny wypędzonych z domów mieszkańców. Pragniemy, aby w Marszu obok profesjonalnych rekonstruktorów, wzięli też udział mieszkańcy Warszawy i Pruszkowa. Dlatego serdecznie zachęcamy do zgłoszenia się na warsztaty, które poprowadzi doświadczona rekonstruktorka Małgorzata Retkowska, współautorka scenariusza Marszu Pamięci, który Muzeum Dulag zorganizowało w 2014 roku.

Podczas warsztatów pomożemy Państwu odpowiednio przygotować się do Marszu, a pani Małgorzata Retkowska wprowadzi Państwa w tajniki pracy profesjonalnego rekonstruktora –  psychologię budowania postaci, podstawy warsztatu aktorskiego oraz w pracę z rekwizytami. Warsztaty rozpoczniemy od opowieści o losach wypędzonych Warszawiaków i Pruszkowian, którzy nieśli im pomoc. Przedstawimy drogę jaką zmuszeni byli przebyć z ogarniętej walkami Warszawy do obozu w Pruszkowie, warunki jakie zastali na miejscu oraz oddolnie organizujących pomoc okolicznych mieszkańców, kładąc szczególny nacisk na emocje jakie towarzyszyły wypędzonym. Doradzimy także jak zdobyć lub przygotować strój, który wierny będzie realiom tamtego czasu. Dla chętnych przygotowaliśmy również krótkie scenki rodzajowe do odegrania podczas Marszu Pamięci.

UWAGA: Do udziału w warsztatach zachęcamy każdego, bez ograniczeń wiekowych! Zapraszamy rodziny z małymi dziećmi, młodzież, osoby starsze. Dzieci i młodzież poniżej 14 roku życia mogą uczestniczyć w widowisku jedynie w obecności rodziców.

Liczba miejsc nieograniczona.

Wolontariat

Jeśli nie są Państwo zainteresowani wzięciem udziału w Marszu w roli rekonstruktora, ale pragnęliby Państwo pomóc Nam w jego przygotowaniu w charakterze wolontariusza, serdecznie zapraszamy do skontaktowania się z Muzeum. Będziemy potrzebowali Państwa pomocy zarówno podczas Marszu na terenie Warszawy i Pruszkowa (do informowania i kierowania uczestników marszu), jak w siedzibie Muzeum Dulag 121 (jako pomoc w przygotowaniu terenu, rozstawieniu i złożeniu namiotów i krzeseł). Będziemy wdzięczni za każdą pomoc.

Telefon: (22) 758 86 63

Mejl: dulag@dulag121.pl

Terminarz warsztatów:

14.09.2017 - 18.00-20.00 - Warsztat wprowadzający

Program:
1. Historia obozu Dulag 121 - prelekcja
2. Projekcja filmu
3. Co to jest rekonstrukcja i teatr żywy oraz bezpieczeństwo rekonstruktora i widza
4. Zapoznanie z miejscem inscenizacji
5. Kreowanie sylwetki rekonstruktora - kostium, fryzura, makijaż

21.09. 2017 - 18-20 - Warsztat rekonstruktora
Program:
1. Przegląd przygotowanych sylwetek historycznych
2. Praca nad psychologią postaci - uwarunkowania fizyczne i psychiczne przynależność społeczna, obyczajowość
3. Praca z rekwizytem i budowanie scen rodzajowych
4. Uzupełnienie sylwetek o wypożyczone stroje

28.09 - 18.00-20.00 - Warsztat teatru żywego na ulicy
Program:
1. Odgrywanie scen zbiorowych w miejscu inscenizacji
2. Przydział rekwizytów

Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

W związku z obchodzonym 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy w niedzielę 1 października 2017 r. ulicami Warszawy oraz Pruszkowa przejdzie „Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc”. Dzięki wspólnej inicjatywie Fundacja Edukacji Historycznej, Starostwa Powiatowego w Pruszkowie oraz Muzeum Dulag 121 trasa tegorocznego IX Marszu Niepokonanych po przejściu ulicami Warszawy i Pruszkowa zakończy się na terenie dawnego obozu Dulag 121. Warszawska część marszu rozpocznie się o g. 10:00 na Placu Krasińskich, pruszkowska o g. 14.00 pod kościołem św. Kazimierza przy ul. Kraszewskiego 23.

25 września 2015 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy – mieszkańcach stolicy, którzy między sierpniem a październikiem 1944 roku zginęli w masowych egzekucjach i bombardowaniach bądź przeżyli gehennę wypędzenia z burzonego przez okupanta miasta. Większość z nich, szacuję się, że nawet do 650 tysięcy osób, trafiła do obozu przejściowego w Pruszkowie, skąd wywożeni byli na teren Generalnego Gubernatorstwa, do obozów koncentracyjnych i na przymusowe roboty na terenie III Rzeszy. W tym trudnym czasie nie zostali jednak pozostawieni sami. Z pomocą wypędzonym ruszyli mieszkańcy Pruszkowa i okolicznych miejscowości. Tysiące osób ofiarnie udzielało wówczas wsparcia więźniom obozu, organizując pomoc medyczną, finansową i żywnościową na terenie obozu i poza jego murami. Organizując Marsz, pragniemy oddać hołd zarówno cywilnym ofiarom Powstania i wypędzonym z domów Warszawiakom, jak i niosącym im wówczas pomoc. Dlatego trasa tegorocznego Marszu – wspólnej inicjatywy Fundacji Edukacji Historycznej, Starostwa Powiatowego w Pruszkowie oraz Muzeum Dulag 121 – biec będzie zarówno ulicami stolicy, jak i Pruszkowa, gdzie podczas Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu trafiali mieszkańcy Warszawy.

Warszawska część Marszu – organizowany przez Fundację IX Marsz Niepokonanych ruszy o godzinie 10:00 z Placu Krasińskich. Stamtąd pochód przebranych za Powstańców oraz wypędzonych warszawiaków rekonstruktorów przejdzie symboliczną trasą z Placu Krasińskich do Śródmieścia, nawiązując symbolicznie do dróg, którymi między początkiem sierpnia a połową października podążały kolumny wypędzonych z domów mieszkańców stolicy. Trasa przebiegać będzie ulicami Długą, Bielańską, Aleją Solidarności, przez Plac Bankowy oraz Marszałkowską, gdzie na skwerze przed budynkiem PAST-y nastąpi złożenie broni przez rekonstruktorów w rolach Powstańców. Stamtąd Marsz przejdzie dalej Marszałkowską i Alejami Jerozolimskimi do stacji Warszawskiej Kolei Dojazdowej, skąd rekonstruktorzy wyruszą do Pruszkowa.

Pruszkowska część Marszu ruszy o godzinie 14:00 spod kościoła św. Kazimierza i ulicami Kraszewskiego, Prusa, Poznańską, Polskiej Organizacji Wojskowej i 3 Maja do pomnika „Tędy Przeszła Warszawa” na terenie dawnego obozu Dulag 121, gdzie odbędzie się główna część inscenizacji a po jej zakończeniu uroczyste złożenie kwiatów i wręczenie medali Pro Patria osobom zasłużonym dla upamiętnienia historii obozu Dulag 121.

Po zakończeniu oficjalnej części obchodów zapraszamy na ciepły poczęstunek w siedzibie Muzeum Dulag 121.

Trasa Marszu:

Warszawa

Start: Plac Krasińskich, godz. 10:00

Trasa: Ulicami Długą, Bielańską, Aleją Solidarności, przez Plac Bankowy, Marszałkowską (złożenie broni na skwerze pod budynkiem PAST-y) i Alejami Jerozolimskimi do dworca WKD Śródmieście, skąd odbędzie się przejazd kolejką do Pruszkowa

Pruszków
Start: placyk przed kościołem św. Kazimierza (ul. Kraszewskiego 23), godz. 14:00

Trasa: Ulicami Kraszewskiego, Prusa, Poznańską, Polskiej Organizacji Wojskowej i 3 Maja do pomnika „Tędy Przeszła Warszawa” na terenie dawnego obozu Dulag 121

Zostań rekonstruktorem!

Pragniemy, aby w Marszu obok profesjonalnych rekonstruktorów, wzięli też udział mieszkańcy Warszawy i Pruszkowa. Dlatego serdecznie Państwa zachęcamy do aktywnego udziału w marszu w charakterze rekonstruktorów. Wszystkich chętnych zapraszamy na warsztaty przygotowawcze, które w dniach 14, 21, 28 września przeprowadzi w siedzibie Muzeum Dulag 121 doświadczona rekonstruktorka Małgorzata Retkowska wraz z pracownikami Muzeum. Podczas warsztatów pomożemy Państwu odpowiednio przygotować się do Marszu, a pani Małgorzata Retkowska wprowadzi Państwa w tajniki pracy profesjonalnego rekonstruktora –  psychologię budowania postaci, podstawy warsztatu aktorskiego oraz w pracę z rekwizytami. Warsztaty rozpoczniemy od opowieści o losach wypędzonych Warszawiaków i Pruszkowian, którzy nieśli im pomoc. Przedstawimy drogę, którą zmuszeni byli przebyć z ogarniętej walkami Warszawy do obozu w Pruszkowie, warunki jakie zastali na miejscu oraz pomoc z jaką spotkali się ze strony okolicznych mieszkańców, kładąc szczególny nacisk na emocje jakie towarzyszyły wypędzonym i pomagającym. Doradzimy także jak zdobyć lub przygotować strój, który wierny będzie realiom tamtego czasu. Dla chętnych przygotowaliśmy również krótkie scenki rodzajowe do odegrania podczas Marszu Pamięci.

Szczegółowy program i terminarz warsztatów: http://dulag121.pl/2017/09/marsz-pamieci-warsztaty/

UWAGA: Do udziału w warsztatach zachęcamy każdego, bez ograniczeń wiekowych! Zapraszamy rodziny z małymi dziećmi, młodzież, osoby starsze. Dzieci i młodzież poniżej 14 roku życia mogą uczestniczyć w widowisku jedynie w obecności rodziców, a grupy szkolne pod opieką nauczyciela.

Zapisy:

Telefonicznie: (22) 758 86 63

Mejlowo: dulag@dulag121.pl

Liczba miejsc nieograniczona.

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót