Aktualności
Ogólne

Kategoria: Ogólne

2017.09.19 

Jak pozbyć się elektrośmieci?

W sobotę 23 września na terenie gminy Brwinów zostanie przeprowadzona mobilna zbiórka elektroodpadów. W zamian za zużyty sprzęt będzie można otrzymać sadzonki roślin. Wyznaczono cztery punkty odbioru elektroodpadów: w Brwinowie, Otrębusach, Mosznie i Żółwinie.

Tego typu akcje ekologiczne organizowane przez Referat Gospodarki Komunalnej Gminy Brwinów przeprowadzane będą cztery razy w roku:  w marcu, czerwcu, we wrześniu i w grudniu. Za przywiezienie sprzętu w wyznaczone miejsca mieszkańcy otrzymają symboliczną roślinkę. To doskonała okazja, by pozbyć się zużytego sprzętu, baterii, świetlówek czy starego radia, a przy tym zrobić coś pożytecznego dla środowiska.

Punkty zbiórki:

  • Moszna Wieś teren OSP w godz. 9.00-10.30
  • Brwinów obok urzędu przy ul. Grodziskiej 14 (dawny teren Drzewotechniki) w godz. 10.45-12.15
  • Otrębusy przed SP w Otrębusach w godz. 12.30-14.00
  • Żółwin teren OSP w godz. 14.15-15.45

 

Poza organizowaną sobotnią zbiórką istnieją obecnie cztery sposoby pozbycia się zużytego sprzętu:

  1. ·           w przypadku większych elektroodpadów (np. lodówki, pralki czy telewizora) należy zgłosić się do         Referatu Gospodarki Komunalnej pod nr tel. 22 738 25 91, na adres e-mail zgk@brwinow.pl lub          osobiście na ul. Kościuszki 4A w Brwinowie w pok. 10, podać adres oraz numer telefonu i poczekać na      kontakt od firmy REMONDIS ELEKTRORECYCLING z Błonia, która odbierze od nas sprzęt. Przy okazji          oddawania dużego sprzętu będzie możliwość przekazania również mniejszego.
  2. ·           w przypadku mniejszych sprzętów takich jak suszarka, laptop czy też drukarka – można wrzucić je       do pojemników ustawionych na korytarzach Urzędów Gminy Brwinów: przy ul. Kościuszki 4A oraz       przy ul. Grodziskiej 12.
  • dostarczyć samodzielnie sprzęt elektryczny i elektroniczny niezależnie od rozmiaru do               całodobowego punktu odbioru do REMONDIS ELEKTRORECYCLING przy ul. Ekologicznej 2 w Błoniu.
  1. ·           dostarczyć odpady do jednego z czterech punktów zbiórek na terenie gminy organizowanych cztery razy w roku w marcu, czerwcu, we wrześniu i w grudniu. Mieszkańcy będą informowani o dokładnych      terminach i miejscach przeprowadzenia akcji.

 

Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym urządzenia, których działanie uzależnione jest od dopływu prądu elektrycznego lub od obecności pól elektromagnetycznych, poddawane są obowiązkowi zbierania, odzysku i recyklingu. Oznacza to, że wszystkie pralki, zmywarki, chłodziarko-zamrażarki, urządzenia klimatyzacyjne, mikrofalówki, odkurzacze, żelazka, tostery, a nawet świetlówki kompaktowe, po okresie użytkowania nie mogą zostać tak po prostu wyrzucone do śmieci. Powinny trafić do punktów odbioru odpadów elektrycznych, gdzie zostaną poddane procesowi recyklingu lub unieszkodliwiania.

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót