Aktualności
Wydarzenia kulturalne

Kategoria: Wydarzenia kulturalne

2017.10.11 

Okupacja niemiecka w filmie polskim - wykład prof. Jerzego Eislera

Zapraszamy na wykład prof. Jerzego Eislera „Okupacja niemiecka w filmie polskim” inaugurujący organizowany razem z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie cykl wykładów, pokazów filmowych, warsztatów i lekcji zatytułowany Przystanek Historia w Muzeum Dulag 121. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 16 października o godzinie 18:00 w siedzibie Muzeum przy ul. 3 Maja 8A w Pruszkowie.

W poniedziałek 16 października 2017 gościć będziemy w Muzeum Dulag 121 dyrektora Oddziału IPN w Warszawie prof. Jerzego Eislera z wykładem inaugurującym cykl Przystanek Historia w Muzeum Dulag 121. Prelekcja poświęcona będzie obrazowi okupacji niemieckiej w powojennej polskiej kinematografii.  Znawca XX-wiecznej historii Polski, profesor Jerzy Eisler  odpowie m.in. na kilka pytań związanych z recepcją filmów podejmujących temat okupacji zarówno przez zwyczajnych widzów, jak i badaczy - historyków.  Czy i ewentualnie w jakim zakresie film fabularny stanowi źródło historyczne? Czy film historyczny jest  źródłem dla czasów współczesnych jego powstania czy też dla epoki prezentowanej na ekranie?  W jakim stopniu w historycznym filmie fabularnym dopuszczalna jest licentia poetica i dlaczego filmy historyczne tak często odgrywają rolę propagandową?
Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedzi w wykładzie prof. dr hab. Jerzego Eislera, dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

Przystanek Historia w Muzeum Dulag 121 – współorganizowany razem z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie cykl spotkań z historykami poświęcone różnym aspektom dziejów XX wiecznej Polski. W ramach cyklu w siedzibie Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8a odbywać się będą wykłady, pokazy filmów, prezentacje wystaw oraz lekcje i warsztaty dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i licealnych. Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót