Aktualności
Wydarzenia kulturalne

Kategoria: Wydarzenia kulturalne

2019.05.31 

JÓZEF FALKOWSKI – ŻOŁNIERZ VI REJONU AK „HELENÓW”, ORGANIZATOR MAGAZYNU BRONI W PRUSZKOWIE

8 czerwca o godz. 17. serdecznie zapraszamy do Muzeum Dulag 121 na spotkanie poświęcone postaci Józefa Falkowskiego, który w czasach okupacji był zaangażowany w działalność konspiracyjną na terenie Pruszkowa oraz pomagał więźniom obozu Dulag 121. O swoim dziadku opowiadać będzie Robert Falkowski. Spotkanie jest częścią uroczystości odsłonięcia i poświęcenia tablic pamiątkowych AK organizowanych przez ŚZŻAK Koło nr 6 w Pruszkowie.

Józef Falkowski urodził się 27 I 1899 r. Brał udział w walkach 1918 r., a także w wojnie polsko-bolszewickiej. Podczas okupacji hitlerowskiej był organizatorem POZ w powiecie Lipnowskim. W 1941 r. został aresztowany za działalność konspiracyjną. Po kilku tygodniach udało mu się uciec z więzienia i dzięki pomocy dawnych towarzyszy broni z Legionów, został właścicielem gospodarstwa ogrodniczego w Pruszkowie przy ul. Wyględówek 3/4. Tutaj również brał czynny udział konspiracji. Jego dom stał się jednym z magazynów broni i materiałów wybuchowych Kedywu AK. Magazyn mieścił się w zamaskowanym „bunkrze” odpowiednio przygotowanym i zabezpieczonym przed możliwością wykrycia. Ze względu na bliskość stacji EKD placówka była doskonałym punktem kontaktowym. Odbywały się w niej również tajne szkolenia członków AK – żołnierze uczyli się podstaw dywersji, budowy i obsługi ładunków wybuchowych. Józef Falkowski razem z synem Aleksandrem często transportowali broń i materiały w miejsca kontaktowe, co wiązało się z narażeniem życia. Gospodarstwo Falkowskich dostarczało warzywa i owoce m.in. do szpitala w Tworkach. Po wybuchu Powstania Warszawskiego Józef Falkowski pomagał więźniom obozu Dulag 121 organizując dostawy żywności do kuchni obozowej. Wyjeżdżając z terenu obozu zabierał chłopców zagrożonych rozstrzelaniem lub wysyłką do obozu koncentracyjnego. Jak wynika ze stempli na przepustce podpisanej przez komendanta Siebera wykonał 53 transporty do obozu. Po wojnie z obawy przed represjami nowych władz Józef Falkowski zamieszkał na Ziemiach Odzyskanych. Władza ludowa nie wybaczała walki w Legionach i 1920 r. Został aresztowany 22 X 1950 r. i uwięziony we Wrocławiu. W 1951 r. żona otrzymała list z zawiadomieniem o śmierci męża.

 

 

***

 

 

Kontakt:

Oliwia Filipowicz

Promocja Muzeum Dulag 121

22 758 86 63

promocja@dulag121.pl

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót