Aktualności
Wydarzenia kulturalne

Kategoria: Wydarzenia kulturalne

2019.05.31 

POWSTANIE WIELKOPOLSKIE. SYLWETKA GEN. DOWBORA-MUŚNICKIEGO

W niedzielę, 2 czerwca, o godz. 15. gościem Muzeum Dulag 121 będzie prof. Piotr Szlanta z Uniwersytetu Warszawskiego, który wygłosi wykład poświęcony historii Powstania Wielkopolskiego oraz postaci gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego. Będzie to kolejne spotkanie z cyklu Akademia Niepodległości organizowane wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej.

Już w najbliższą niedzielę – 2 czerwca – zapraszamy do Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie gdzie odbędzie się wykład dr. hab. Piotra Szlanty – wykładowcy z Uniwersytetu Warszawskiego. Prof. Szlanta podczas spotkania przedstawi historię oraz przebieg Powstania Wielkopolskiego, a także przybliży postać gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15.

 

Powstanie Wielkopolskie zapisało się w historii Polski jako jedyna tak duża i udana insurekcja. Doprowadziło ono do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski. Walki rozpoczęły się 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu, kiedy to Niemcy, wzburzeni polskimi uroczystościami towarzyszącymi wizycie Paderewskiego, zorganizowali przemarsz oddziałów wojskowych przez miasto.

 

Z uwagi na dotkliwy brak oficerów polskiego pochodzenia z zaboru pruskiego Komisariat NRL zwrócił się o pomoc do władz w Warszawie. Piłsudski na wojskowego dowódcę Powstania przysłał gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, który zreorganizował oddziały powstańcze i przeforsował decyzję o poborze poszczególnych roczników, a także organizował regularną Armię Wielkopolską, która w szczytowym momencie liczyła ponad 100 tys. żołnierzy.

 

Ostateczne zwycięstwo powstańców przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w wyniku którego do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. Powstanie zakończyło się sukcesem.

 

 

***

Kontakt:

Oliwia Filipowicz

Promocja Muzeum Dulag 121

22 758 86 63

promocja@dulag121.pl

dulag@dulag121.pl

 

Projekt „Akademia Niepodległości” powstał w celu upamiętnienia 100-lecia odzyskania przez Rzeczpospolitą Polską niepodległości. Jest to cykl spotkań, podczas których pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej, reprezentanci wyższych uczelni oraz lokalnych środowisk przedstawią drogę Polaków do niepodległości.

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót