Wydarzenia kulturalne
Wydarzenia kulturalne

Kategoria: Wydarzenia kulturalne

2010.09.29 

Obchody 66. rocznicy likwidacji Obozy Przejściowego w Pruszkowie oraz otwarcie Muzeum Dulag 121

Obchody 66. rocznicy Powstania Warszawskiego mają szczególny charakter. Po odbywającym się na terenie całego powiatu cyklu imprez rocznicowych upamiętniających Powstanie oraz jego uczestników, 1 października br. na terenie byłego hitlerowskiego obozu przejściowego „Dulag 121” w Pruszkowie odbędzie się uroczystość otwarcia Muzeum Dulag 121, upamiętniającego fakt istnienia tego obozu, martyrologię przetrzymywanych w nim Mieszkańców Warszawy oraz poświęcenie i ofiarność miejscowej ludności udzielającej pomocy wypędzonym.

Obóz "Dulag 121" – Durchgangslager utworzony na terenach Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Pruszkowie to jeden z najtragiczniejszych epizodów kończącego się Powstania Warszawskiego i niemieckiej akcji eksterminacyjnej wobec ludności Warszawy. Przez obóz przejściowy w Pruszkowie przeszło 650 tysięcy mieszkańców stolicy – wypędzonej z domów ludności cywilnej i kapitulujących powstańców. W ciągu kilku miesięcy, między 6 sierpnia a 10 października 1944 r. przetrzymywani byli tutaj w bardzo trudnych warunkach, czasami przez wiele tygodni, czekający na docelowe przewiezienie do obozów koncentracyjnych cywilni Warszawiacy oraz powstańcy z Mokotowa i Żoliborza. Mieszkańcy Pruszkowa i okolic, często z narażeniem życia, organizowali żywienie i opiekę lekarską dla wypędzonych oraz udzielali pomocy licznym uciekinierom z obozu. Pamięć tych tragicznych chwil jest nadal żywa wśród mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego, a historia jest przekazywana następnym pokoleniom. W 1990 roku na terenie byłego obozu został odsłonięty monumentalny, pełen ekspresji pomnik upamiętniający uczestników Powstania Warszawskiego. Obecnie, po wielu latach starań i zabiegów Powiatowi Pruszkowskiemu przy współpracy z samorządem miasta Pruszkowa i Muzeum Powstania Warszawskiego udało się zrealizować ideę utworzenia w tym miejscu Muzeum „Dulag 121” upamiętniającego fakt istnienia obozu oraz poniesione wówczas ofiary przez społeczeństwo polskie.

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót