Wydarzenia kulturalne
Wydarzenia kulturalne

Kategoria: Wydarzenia kulturalne

2011.02.07 

Nowe oblicze muzeum

W Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku dobiegają końca rozpoczęte w połowie września prace remontowe. Dzięki pozyskanym środkom udało się zrealizować szereg tak ważnych inwestycji, jak montaż centralnego ogrzewania, wymiana instalacji elektrycznej, doprowadzenie kanalizacji, czy udogodnienia dla niepełnosprawnych. Od 1 lutego placówka jest otwarta dla zwiedzających

W październiku ubiegłego roku Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku zostało zamknięte. Trwały już wtedy prace remontowe, które w ciągu kilku kolejnych miesięcy stopniowo odmieniały podkowiańską placówkę. Można je było przeprowadzić dzięki środkom unijnym w ramach programu rewitalizacji, dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Mecenat 2010” oraz programowi „Razem bezpieczniej” Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Wojewody Mazowieckiego.

Od 1 lutego ekspozycja stała znów jest otwarta dla zwiedzających. Warto jednak zaznaczyć, że mimo remontu przygotowane wcześniej imprezy kulturalne, takie jak na przykład Festiwal „Muzyczne Konfrontacje”, odbyły się zgodnie z planem. - W ciągu tygodnia trwały prace, a na weekend sprzątaliśmy i doprowadzaliśmy wszystko do porządku – mówi Dorota Rychlik z Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.
Obecnie w muzealnych pomieszczeniach trwają ostatnie prace wykończeniowe, choć zarówno pracownicy placówki, jak i odwiedzający ją goście mogą już cieszyć się wynikiem kilkumiesięcznych zabiegów. - Wymieniono w tym czasie instalację elektryczną, zamontowano centralne ogrzewanie gazowe, odrestaurowano drzwi i taras od strony południowej – wymienia Dorota Rychlik. - Mamy też podjazd dla wózków oraz schodołaz, umożliwiający niepełnosprawnym dostanie się na piętro. Poza tym modernizacja objęła renowację podłóg, między innymi wymianę posadzki terakotowej w hallu głównym, czy montaż systemów zabezpieczeń.
Ciekawostką i dużym ułatwieniem dla niepełnosprawnych jest także opracowanie przewodnika po muzeum dla niedowidzących, prezentacja multimedialna „Wirtualne Stawisko” dla potrzeb osób niesłyszących oraz opisy ekspozycji alfabetem Braille’a.
Świetną okazją do zapoznania się z nowym obliczem muzeum, poza codziennym zwiedzaniem ekspozycji stałej, będzie spotkanie literacko-muzyczne poświęcone pamięci Jarosława Iwaszkiewicza – w 31 rocznicę śmierci pisarza. Odbędzie się ono 27 lutego o godzinie 17. W programie przewidziano prezentację nowej książki „Jarosław Iwaszkiewicz i Ukraina” oraz muzyki cerkiewnej i pieśni ludowych (ukraińskich i rosyjskich) w wykonaniu Męskiego Zespołu Muzyki Cerkiewnej.

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót