Wydarzenia kulturalne
Wydarzenia kulturalne

Kategoria: Wydarzenia kulturalne

2012.10.02 

Koncert z okazji nadania imienia sali koncertowej Matecznika Mazowsze

Już 7 października w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze w Otrębusach odbędzie się niezwykle ważne wydarzenie dla tego miejsca oraz ludzi z nim związanych. Właśnie tego dnia odbędzie się Koncert z okazji nadania imienia Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej sali koncertowej Matecznika Mazowsze.

Mira Zimińska-Sygietyńska była prawdziwą gwiazdą przedwojennego kabaretu ("Qui pro quo"), filmu i teatru. Wydawała też pismo satyryczne "Duby Smalone". W czasie okupacji dawała (m.in. z Andrzejem Panufnikiem i Witoldem Lutosławskim) tajne koncerty, także dla powstańców warszawskich.

Po wojnie, po sukcesie "Żołnierza królowej Madagaskaru", zdecydowała się rzucić ukochaną scenę i spełnić wojenne przyrzeczenie dane Tadeuszowi Sygietyńskiemu. Wraz z profesorem stworzyła, a po jego śmierci samodzielnie prowadziła zespół "Mazowsze", sławiący polską kulturę na całym świecie. – Tadeusz dyrygował i czarował, spojrzał, zrobił gest i oni go kochali, ja byłam ten tyran od załatwiania spraw – wspominała po latach. Po kabarecie to właśnie "Mazowsze" stało się drugą miłością jej życia, o czym wspomina w jednej ze swoich książek.

Do końca życia nie traciła energii, zamiłowania do pracy i humoru. Nie chciała nawet słyszeć o przejściu na emeryturę – miała 2430 dni niewykorzystanego urlopu! Jej artystyczny sukces potwierdzają liczne nagrody i odznaczenia, w tym Order Orła Białego i honorowy tytuł "Kobiety Stulecia" nadany po raz pierwszy przez Polskie Radio. – Trzeba kochać to, co się robi, inaczej życie traci sens – powtarzała z uporem. Należała do grona szczęśliwców, którym los podarował wszystko: nieprzeciętny talent, potężną osobowość, wybitną inteligencję, pasję twórczą i upór w realizacji zamierzonego celu. Tym celem regulującym bieg jej długiego życia była sztuka – mówił o wielkiej artystce Bogusław Kaczyński.

Główna uroczystość rozpocznie się o godz. 16:30, po czym odbędzie się koncert pt. „Kobiecie Stulecia”w wykonaniu Janusza Olejniczaka oraz zespołu „Mazowsze” pod batutą Jerzego Maksymiuka i Jacka Bonieckiego. W programie koncertu usłyszeć będzie można koncert fortepianowy f-moll F.Chopina oraz zobaczyć najpopularniejsze pozycje repertuarowe „Mazowsza”.

Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik. Patronat medialny sprawuje Polskie Radio.

Dyrekcja "Mazowsza" podjęła decyzję o uhonorowaniu Wielkiej Artystki nadaniem imienia najważniejszej sali w nowej siedzibie zespołu. Wśród zaproszonych gości nie zabraknie przedstawicieli świata kultury i sztuki oraz kilku pokoleń artystów zespołu.

Program uroczystości:

16:30  - powitanie gości przez dyrektora Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”   im. Tadeusza Sygietyńskiego Pana Włodzimierza Izbana

 

  • uroczystość nadania imienia Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej sali koncertowej Matecznika Mazowsze
  • przecięcie wstęgi przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika
  • ekspozycja o Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej w foyer obiektu

 

17:00 - koncert „Kobiecie Stulecia” w wykonaniu Janusza Olejniczka i Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego pod batutą Jerzego Maksymiuka i Jacka Bonieckiego

Bilety normalne – 100zł
Bilety ulgowe – 90zł

7 października 2012 roku, rozpoczęcie uroczystości o godz. 16.30, koncert o godz. 17.00, ul. Świerkowa 2 w Otrębusach

rezerwacje: (22) 208-82-00, szczegóły: www.mazowsze.waw.pl

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót