Wydarzenia kulturalne
Wydarzenia kulturalne

Kategoria: Wydarzenia kulturalne

2012.10.08 

Artyści Teatru Nowego z Zabrza w Mateczniku

Serdecznie zapraszamy na spektakle gościnne w Mateczniku Mazowsze w Otrębusach. 27 i 28 października odwiedzą nas artyści Teatru Nowego z Zabrza. Zaprezentują dwa spektaklu ze swojego repertuaru „Tatum” oraz „Związek Otwarty”.

27.10.2012r., godz. 18.00 - spektakl „Tutam”

w rolach głównych:

Renata Dancewicz i Zbigniew Stryj

SPEKTAKL NAGRODZONY NA XII OGÓLNOPOLSKIM FESTIWALU KOMEDII „TALIA” W TARNOWIE

Renata Dancewicz i Zbigniew Stryj znowu razem, już nie Na Wspólnej, tylko na scenie. I znowu rzecz będzie o miłości. Tylko po co oglądać w teatrze coś, co znamy z telewizji? No, chyba że sztukę napisał Bogusław Schaeffer, bo jego komedie, choć wielokrotnie przenoszone na ekran, najbardziej śmieszą właśnie w teatrze. I tak jest w Tutamie. W małej kawiarni spotyka się przypadkiem dwoje ludzi. On, prawdopodobnie po jakichś miłosnych przejściach, ucieka przed uczuciami. Ona postanawia go zdobyć, on chowa się przed nią i przed sobą, przybierając różne pozy i maski; ona nie pozostaje w tyle, i tak kawiarnia zamienia się teatr. Ale każdy teatr oprócz sceny ma także kulisy, a kawiarnia zaplecze: tam rozgrywa się kolejny uczuciowy dramat. Kelner i kelnerka od dawna są razem, ale on wciąż chowa się przed nią i przed sobą, przybierając różne pozy i maski, ona też nie pozostaje w tyle, i tak kulisy zamieniają się w scenę, aż w końcu nie wiadomo, gdzie jest „tu” a gdzie „tam”, gdzie kawiarnia, gdzie zaplecze, gdzie teatr, gdzie rzeczywistość, gdzie jawa, gdzie sen; tym bardziej, że kelnerka trochę się chyba podkochuje w kliencie, a kelner w klientce. I choć może z jednej strony trudno mu się dziwić, skoro klientka do złudzenia przypomina Renatę Dancewicz, to jednak z drugiej trochę dziwić się trzeba, bo przecież kelnerka do złudzenia przypomina klientkę: w końcu obie role gra ta sama aktorka. No cóż, takie są już kobiety, niezmienne w swej zmienności… a może zmienne w niezmienności? Za to mężczyźni wszyscy tacy sami i nawet wyglądają podobnie: czy to kelner, czy klient, czy grający ich obu Zbigniew Stryj.

Spektakl reżyseruje Krzysztof Prus, uważany przez Schaeffera za jednego z najlepszych realizatorów jego sztuk, scenografię zaprojektował Marek Mikulski: obaj są już znani widzom Teatru Nowego z realizacji Procesu Kafki i autorskiego spektaklu Prusa pt. Wszyscy śpią na wzgórzu.

 

28.10.2012r., godz. 17.00 – spektakl „Związek Otwarty”

w rolach głównych:

Aleksandra Gajewska, Zbigniew Stryj, Szymon Wiechoczek

Dario Fo, laureat Nagrody Nobla w 1997 r., jest nie tylko dramaturgiem i pisarzem, ale aktorem i reżyserem. Często występował na scenie w duecie z żoną Franką Rame. Napisana wspólnie w latach 70 komedia „Związek otwarty” jest przeznaczona, właśnie dla dwóch osób. Małżeństwo w średnim wieku przeżywa długotrwały kryzys, co jest punktem wyjścia dla tej naszpikowanej zabawnymi sytuacjami sztuki. Mąż nałogowo wdaje się w coraz to nowe romanse, o czym bezceremonialnie i ze szczegółami informuje żonę. Jako zwolennik „związku otwartego” nie widzi w tym nic złego. Wręcz przeciwnie, swoją postawę uważa za nowoczesną, kontestującą mieszczańskie schematy. Żona nie może zrozumieć małżonka. Mało tego, coraz częściej miewa silne nerwice, których efektem są dzikie awantury i nieudane próby samobójcze. W końcu – w imię szczerości – mężczyzna proponuje żonie wolny związek. Czy przyjmie ona tę propozycję i czy to uratuje ich relacje? Musicie Państwo przekonać się sami!

 

Zakup biletu upoważnia do odbioru podwójnego zaproszenia na wybrany spektakl w ramach festiwalu - Mazowsze dla Mazowsza.

Duże rabaty dla grup!!!

Bilety dostępne:

- w kasie Matecznika Mazowsze w Otrębusach, tel. (22) 208 82 00

- na stronie internetowej PZLPiT „Mazowsze”: www.mazowsze.waw.pl

- na portalu eBilet: www.ebilet.pl

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót