Wydarzenia kulturalne
Wydarzenia kulturalne

Kategoria: Wydarzenia kulturalne

2013.03.08 

Muzeum Dulag 121

Przedstawiamy najbliższe wydarzenia organizowane przez Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie: 15 marca spotkanie z cyklu "Literatura i Historia" oraz 16 marca premierowe spotkanie cyklu "Karty Historii".

 

1. Zapraszamy na nowy cykl spotkań historycznych zatytułowany „Karty Historii”. Premierowe spotkanie poświęcone VII Obwodowi „Obroża” AK odbędzie się w sobotę, 16 marca o godz. 16. w Muzeum Dulag 121.

 

Na cykl „Karty Historii” składać się będą spotkania z historykami zajmującymi się różnymi okresami w dziejach Polski. Nasi goście przybliżać będą zagadnienia zarówno odległej historii, jak i tej najnowszej.  Chcemy wspólnie poznawać  istotne wydarzenia i procesy historyczne wpływające na kształt dziejów naszej ojczyzny, szerzyć wiedzę i kształtować świadomość historyczną.  Spotkania te adresujemy do wszystkich zainteresowanych historią,  a wśród nich: nauczycieli szkolnych, uczniów, rodzin,  seniorów, którzy zechcą podzielić się z nami swoimi doświadczeniami.

Premierowe spotkanie odbędzie się w sobotę 16 marca, o godz. 16. w Muzeum Dulag 121. Wykład na temat VII Obwodu „Obroża” Armii Krajowej w Powstaniu Warszawskim wygłosi Pan Karol Karasiewicz z Muzeum Powstania Warszawskiego. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa map i dokumentów VII Obwodu „Obroża” AK z archiwum Pana Zdzisława Zaborskiego, autora książki „Trwaliśmy przy Tobie Warszawo. Historia konspiracji i walki VI Rejonu >>Helenów<< Pruszków-Piastów-Ursus-Sękocin”. Pan Zdzisław Zaborski będzie szczególnym gościem spotkania - sam był żołnierzem VI Rejonu „Helenów” i zbiera dokumenty dotyczące Armii Krajowej.

Temat pierwszego spotkania cyklu jest istotnym elementem historii naszych okolic. Obwód VII „Obroża” był jednostką terytorialną Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, obejmującą teren powiatu warszawskiego. Działał w konspiracji w okresie okupacji niemieckiej w Polsce

Podzielony był na 9 rejonów:

  • Rejon I - "Marianowo- Brzozów" - Legionowo
  • Rejon II - "Celków" - Marki
  • Rejon III - "Dęby" - Rembertów
  • Rejon IV - "Fromczyn" - Otwock
  • Rejon V - "Gątyń" - Piaseczno
  • Rejon VI - "Helenów" - Pruszków
  • Rejon VII - "Jelsk- Jaworzyn" - Ożarów Mazowiecki
  • Rejon VIII - "Łęgów"- Młociny
  • Rejon IX- "Lubicz"- Warszawa.

2. Kolejne spotkanie z cyklu „Literatura i Historia”

Muzeum Dulag 121 oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Pruszkowie zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu „Literatura i Historia”, które odbędzie się w piątek, 15 marca o godz. 18. w siedzibie Muzeum Dulag 121. Gościem wieczoru autorskiego będzie Sławomir Łubiński, prozaik, scenarzysta filmowy, autor „Ballady o Januszku”.

VIII spotkanie z cyklu „Literatura i Historia” zatytułowane będzie „Wojna – jak ją pamiętam”. O swoim życiu i twórczości opowiadał będzie Sławomir Łubiński. W okresie II wojny światowej związany był z terenem Piastowa i Pruszkowa. Po wojnie pracował jako goniec, laborant, zaopatrzeniowiec, akwizytor i robotnik. W latach 1964-1980 był redaktorem prasy codziennej. Na podstawie jego powieści „Ballada o Januszku” powstał popularny serial telewizyjny o tym samym tytule.

Podczas  spotkania wysłuchamy również opowiadania „Poszliśmy tam we czterech”, które przeczyta aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie Waldemar Barwiński.

Komentarze

Komentarze mogą być dodawane i oglądane tylko przez zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub zarejestruj jeśli jeszcze nie posiadasz konta.

Powrót