Karta i profil Użytkownika

Pytanie 0040Czym jest i jak działa karta użytkownika?

Karta użytkownika jest małą, graficzną wizytówką użytkownika. Karta ta pokazywana jest między innymi podczas wyszukiwania użytkowników, wyświetlania użytkowników online oraz obok wpisów użytkownika na forum dyskusyjnym.

Wszystkie dane zarówno karty jak i pełnego widoku profilu Użytkownik może zmieniać i dodawać poprzez użycie opcji Zmień moje ustawienia w boxie użytkownika po prawej stronie.


Widok karty zawiera avatar (zdjęcie) użytkownika. Pod zdjęciem prezentowane jest imię i nazwisko użytkownika oraz miejscowość w której mieszka.  Pod tymi informacjami znajduje się szereg ikon służących do komunikacji z Użytkownikiem (niektóre nie pokazują się w momencie gdy dany Użytkownik nie wpisze danych dotyczących tych funkcji, np. numeru Gadu-Gadu, nazwy Skype etc).

- kliknięcie na tę ikonę powoduje przeniesienie do formularza umożliwiającego wysłanie maila do wybranego Użytkownika

- ikona komunikatora Gadu-Gadu. Gdy słoneczko jest żółte oznacza to, że użytkownik ma numer gadu-gadu i włączony komunikator. Kliknięcie na ikonkę powoduje uruchomienie okna Gadu-Gadu służącego do pisania wiadomości tekstowych do wybranego Użytkownika (wymaga zainstalowanego komunikatora na komputerze, z którego aktualnie korzystasz). Czerwone słoneczko oznacza, że Użytkownik ma numer gadu-gadu ale nie ma w tej chwili uruchomionego komunikatora.

- ikona Skype. Jeśli się pojawia na karcie oznacza to, że Użytkownik ma konto w komunikatorze Skype. Kliknięcie na tą ikonę uruchomi wywołanie rozmowy głosowej w Skype z wybranym Użytkownikiem (wymaga zainstalowanego komunikatora na komputerze, z którego aktualnie korzystasz).

- ikona portalu Nasza-Klasa. Ikona oznacza, że Użytkownik ma konto na portalu nasza klasa. Kliknięcie na ikonie powoduje wyświetlenie profilu wybranego Użytkownika na portalu Nasza-Klasa.

- ikona portalu Grono.net. Ikona oznacza, że Użytkownik posiada konto w portalu grono. Kliknięcie na ikonie powoduje wyświetlenie się profilu wybranego Użytkownika na portalu Grono.net. Operacja jest możliwa tylko w tedy, gdy Użytkownik używający tej opcji ma również konto w grono i jest zalogowany. Aby znaleźć się w Gronie trzeba dostać zaproszenie od osoby, która ma już konto w portalu.

- ikona dostępności online wyświetlana jest na każdej karcie. Kolorowa ikona oznacza, że w tym momencie Użytkownik jest zalogowany w Portalu (jest online). - ikona czarno-biała oznacza, że Użytkownik nie jest w tym momencie zalogowany w Portalu (jest offline).

Kliknięcie na avatara lub imie i nazwisko na karcie Użytkownika powoduje wyświetlenie profilu ze szczegółowymi informacjami o wybranym Użytkowniku. Profil Użytkownika został opisany poniżej.

Pytanie 0041Czym jest i jak działa profil użytkownika?

Profil Użytkownika jest widokiem szczegółowym karty Użytkownika i pozwala zobaczyć jego dane.

Widok własnego profilu jest dostępny poprzez kliknięcie na avatarze (zdjęciu) lub imieniu i nazwisku w boxie Użytkownika (po prawej stronie).
Profile innych użytkowników można wyświetlać poprzez kliknięcie na avatar lub imię i nazwisko na karcie Użytkownika (karty można wyświetlać używając opcji Zobacz kto jest online oraz Szukaj znajomych). Dostęp do profilu Użytkownika można uzyskać także poprzez kliknięcie na avatar lub imię i nazwisko na karcie Użytkownika umieszczonej przy zamieszczonym poście na forum dyskusyjnym.W boxie po lewej stronie umieszczony jest avatar oraz imię i nazwisko Użytkownika.